Ciekawostki z ...InformacjeKrajNewsy

Kraj: Będziemy w tygodniu pracować krócej?

Standardowy wymiar pracy w Polsce to osiem godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Coraz głośniej jednak mówi się o tym, że tydzień roboczy zostanie skrócony do czterech dni z zachowaniem takiego samego wynagrodzenia jak w przypadku pracy przez 40 godzin tygodniowo. Nowy wolny dzień miałby wypadać w piątek. Do Sejmu trafił już nawet projekt ustawy, ale wciąż nie wiadomo czy i kiedy nowe przepisy wejdą w życie.

Dzięki skróceniu czasu pracy pracownicy otrzymają wiele korzyści. Mając więcej wolnego czasu, zatrudnieni mogą przeznaczyć go na częstsze kontakty z rodziną, budowanie relacji, na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Dzięki temu pracownik ma szansę na poprawę swojego samopoczucia, zwiększenie kreatywności oraz odstresowania. Czterodniowy tydzień pracy prowadzi również do wzrostu morale i zaangażowania. Wypoczęci pracownicy mają więcej chęci i siły do realizowania swoich celów na polu zawodowym.

Skrócenie czasu pracy może wiązać się również z koniecznością zatrudnienia dodatkowej liczby osób, aby utrzymać dotychczasową wydajność oraz umożliwić optymalne planowanie czasu pracy i układanie harmonogramu pracy. Wykonanie tej samej liczby zadań w trakcie czterodniowego tygodnia pracy może być w niektórych zawodach niewykonalne. Ponadto, koszty pracodawcy mogą wzrosnąć przez potrzebę zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Polacy statystycznie pracują najdłużej w Unii Europejskiej, a jednocześnie mają jedne z najniższych pensji. W jednym z badań globalnej firmy doradczej blisko 40% osób przyznało, że w przeciągu roku doświadczają wypalenia zawodowego z powodu zbyt ciężkiej pracy. Dwie trzecie badanych wyraziło chęć zredukowania liczbę godzin roboczych.

Fot. Canva