Dziś w nocy możliwe obserwowanie zorzy polarnej
Przed nami bardzo rzadka okazja, by gołym okiem zobaczyć zorzę polarną. Specjaliści mówią, że zorza polarna wystąpi nad terenem niemal całego kraju, warto zatem poświęcić część nocy i zobaczyć coś tak pięknego.
Zgodnie z prognozami, zorza polarna będzie występować w Polsce w nocy z 27 na 28 lutego. Wyczekiwać jej można już od 22.00 i można będzie ją obserwować do około 1.00 w nocy.
Zorza będzie najlepiej widoczna głównie na północy Polski. Ma być też widoczna w środkowej części kraju. Zjawisko będzie najbardziej widoczne w miejscach oddalonych od sztucznych świateł.
Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym). Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.
Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy- wodór i hel- świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.
Ponieważ prawie wszystkie polskie portale namawiały by pojechać za miasto oglądać wczorajszej nocy zorzę polarną to oficjalnie ogłaszam 27 lutego dniem robienia sobie jaj z zorzy polarnej.
https://fotografwdrodze.pl/dzien-robienia-sobie-jaj-z-zorzy-polarnej/