Przed nami bardzo rzadka okazja, by gołym okiem zobaczyć zorzę polarną. Specjaliści mówią, że zorza polarna wystąpi nad terenem niemal całego kraju, warto zatem poświęcić część nocy i zobaczyć coś tak pięknego. 

Zgodnie z prognozami, zorza polarna będzie występować w Polsce w nocy z 27 na 28 lutego. Wyczekiwać jej można już od 22.00 i można będzie ją obserwować do około 1.00 w nocy.

Zorza będzie najlepiej widoczna głównie na północy Polski. Ma być też widoczna w środkowej części kraju. Zjawisko będzie najbardziej widoczne w miejscach oddalonych od sztucznych świateł.

Zorza polarna (Aurora borealis, aurora australis) to zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, która ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym). Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne na półkuli północnej obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych. Kolor zorzy zależy również od określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Lżejsze gazy- wodór i hel- świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Foto: internet