Koleje Śląskie: Srebny Pociąg po raz trzeci
Już 7 października do turystycznego rozkładu jazdy wraca „Srebrny Pociąg”, czyli przejazdy najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie i nowoczesnym pociągiem Kolei Śląskich, z finałem w podziemiach górniczych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A wszystko to w województwie śląskim, gdzie bije industrialne serce Polski.
„Srebrny Pociąg” to propozycja adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Oferta umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a także zwiedzanie
z przewodnikiem Skansenu Maszyn Parowych i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, której podziemia wpisano w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, w tym roku „Srebrny Pociąg” wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję, która powinna przypaść do gustu szczególnie miłośnikom kolei. W ramach oferty możliwe będzie bowiem również zwiedzanie Stacji
i Parowozowni Bytom – Karb.
Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia pn. „Srebrny Pociąg” są Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – dwie organizacje pozarządowe promujące dziedzictwo przemysłowe regionu oraz oczywiście Koleje Śląskie. Dzięki powyższej współpracy turyści mogą skorzystać z kompleksowej i jedynej w swoim rodzaju oferty. Obejmuje ona przejazd naszymi pociągami na trasie Katowice – Bytom i Bytom – Katowice, przejazd koleją wąskotorową na trasie Bytom – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra i z powrotem, zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb oraz Zabytkowej Kopalni Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.
Znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu to dwie bardzo ciekawe atrakcje województwa śląskiego. Łączy je nie tylko wspólna historia industrializacji regionu, ale również obecność na Szlaku Zabytków Techniki.
„Srebrny Pociąg” będzie kursował w każdą niedzielę, począwszy od 7 października, aż do 9 grudnia włącznie. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 8:18 wyruszy nasz pociąg (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 8:44). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 9:00 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra (przyjazd: 9:50).
Po krótkim spacerze z peronu będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Do dyspozycji turystów będzie także sala kinowa kopalni, w której zaprezentowane zostaną archiwalne filmy związane z kolejnictwem. Na miejscu znajduje się restauracja oraz sklepy
z pamiątkami i minerałami.
Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra nastąpi
o godzinie 14:00, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 15:50. Natomiast z Bytomia nasz pociąg do Katowic odjedzie o godzinie 16:21 (przyjazd do Katowic o godz. 16:44).
Cena biletu normalnego wynosi 55 zł, a ulgowego 45 zł. Ulga przysługuje dzieciom i młodzieży oraz osobom uczącym się do 26 roku życia po okazaniu ważnej legitymacji. Dzieci do lat 4 korzystają z oferty bezpłatnie, przy okazaniu kuponu i biletu z ulgą 100% na przejazd pociągiem Kolei Śląskich wydanego w naszym Centrum Obsługi Pasażera na dworcu w Katowicach.
Cena biletu obejmuje przejazd naszym pociągiem w relacji Katowice – Bytom (nr 44605) oraz powrotnym Bytom – Katowice (nr 44670), przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (nr W-101) oraz powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy (nr W-102), zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych z przewodnikiem oraz zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb. Warto przy tym pamiętać, że temperatura w Kopalni wznosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego warto zaopatrzyć się w kurtkę i wygodne obuwie.
Bilety można nabyć:
- w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich w Katowicach w budynku dworca w okresie 04.10.2018 – 08.12.2018
- w serwisie internetowym Goout.net
- na przystanku Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego (jedynie w przypadku wolnych miejsc).
Podczas wycieczki zachęcamy do kolekcjonowania pieczątek w ramach konkursu „Podróżuj Szlakiem Zabytków Techniki”. To konkurs, w którym wygrywają wszyscy. Wystarczy zwiedzić 10 wybranych zabytków techniki należących do Szlaku i zebrać z każdego zwiedzanego obiektu pieczątkę na specjalnej ulotce. Można ją znaleźć w obiektach Szlaku lub wydrukować ze strony zabytkitechniki.pl (zakładka „Konkurs”). Bezpłatne gadżety czekają na każdego.
Info: kolejeslaskie.com