Zmiany przy przewożeniu dzieci w fotelikach
Ostatnio wprowadzono wiele zmian w przepisach ruchu drogowego. Niektóre z nich dotyczą zasad przewożenia dzieci.
Do najważniejszych zmian należy zniesienie granicy wiekowej do przewożenia dzieci w foteliku samochodowym oraz zezwolenie na podróżowanie dzieci do 150 cm w przedniej części samochodu w tymże urządzeniu. Ponadto, zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu Ruchu Drogowego, zwolniono rodziców i opiekunów z obowiązku przewożenia dzieci powyżej 135 cm z tyłu samochodu w foteliku – od czasu nowelizacji można przewozić je również w pasach bezpieczeństwa.
Inne zmiany dotyczą braku obowiązku przewożenia w foteliku samochodowym dzieci posiadających zaświadczenia lekarskie z przeciwwskazaniami do ich stosowania.
Unormowano również zasady przewożenia trójki małych dzieci w przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania trzech fotelików z tyłu samochodu. W takiej sytuacji dziecko, które ma ukończone trzy lata może być przewożone z tyłu bez fotelika samochodowego, ale w zapiętych pasach bezpieczeństwa. W praktyce przepis ten dotyczy auta 5-osobowego, ponieważ w przypadku samochodu 7-9 osobowego nie ma problemu z zainstalowaniem dodatkowego, trzeciego fotelika.
Opisane wyżej przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas podróży samochodem. Jednak samo przestrzeganie tych przepisów nie zapewni maksymalnego bezpieczeństwa pociechom i rodzice sami powinni zadbać o pewne aspekty, które mogą zwiększyć jego poziom.
Bez fotelika może podróżować dziecko, które:
- Ma ukończony trzeci rok życia – pod warunkiem, że autem podróżuje trójka dzieci. W przeciwnym wypadku kryterium wieku nie ma znaczenia.
- Ma powyżej 150 cm wzrostu – najważniejsze kryterium.
- Ma wzrost w przedziale 130-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg.