Zmiany przepisów dotyczące zatrudniania cudzoziemców
Informacje o zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE i EOG
Jak uzyskać informację starosty o lokalnym rynku pracy w związku z ubieganiem się o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca na terenie RP?
- pracodawca zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi spoza UE/EOG składa wniosek w Sląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach
- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi dołączył do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy, sporządzoną z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy dla obywateli polskich i cudzoziemców, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1–11 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- w przypadku gdy specyfika pracy wykonywanej przez cudzoziemca nie pozwala na wskazanie głównego miejsca jej wykonywania, informację wydaje starosta właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi
- ponadto, wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników, wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku
Informację starosty wydaje się na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi w terminie:
- nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość zorganizowania rekrutacji;
- nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia oferty pracy w przypadku organizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy.
Podstwa prawna:
1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz. U. z 2017 r. poz.1065);
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 kwietnia 2015 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz. U. z 2015 r. poz. 543)
3. .Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz. U. z 2015 r., poz. 588)
Szczegółowe informacje na temat przepisów związanych z podejmowaniem pracy przez cudzoziemców spoza UE/EOG oraz Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce są dostępne na stronie instytucji kompetentnej w tym zakresie na terenie województwa śląskiego tzn. Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:
http://www.katowice.uw.gov.pl/wdzsoic/praca_cudzoziemcow_w_polsce.html
Dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców w Polsce została utworzona strona internetowa:
www.migrant.info.pl oraz infolinia (22) 490-20-44.
PRACODAWCO!!!
Z danych MRPiPS wynika, iż 32% rejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi dotyczyło umowy o dzieło. W przypadku gdy płatnik nie dokona zgłoszenia do ubezpieczenia osoby, z którą zawarł umowę nazwaną umową o dzieło, a w toku postępowania wyjaśniającego, bądź kontroli zostanie stwierdzone, że faktycznie zawarta została umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dot. zlecenia, terenowa jednostka organizacyjna ZUS jest uprawniona do stwierdzenia obowiązku ubezpieczeń społecznych. ZUS otrzymuje informacje i dokumenty z kontroli Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej ZUS http://www.zus.pl pod linkiem: „Umowy zlecenia i umowy o dzieło w ubezpieczeniach społecznych”.
Dokumenty do pobrania na stronie:
Info: PUP Gliwice