InformacjeRegionSport i rekreacjaZabrze

Zabrze: Zwycięstwo w domowej inauguracji sezonu

W piątkowy wieczór, na pełnym emocji stadionie Górnik Zabrze pokonał Pogoń Szczecin 1:0 w ramach 3. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Zwycięską bramkę dla Trójkolorowych zdobył Luka Zahović, zapewniając drużynie pierwsze trzy punkty w sezonie.

Spotkanie rozpoczęło się w dynamicznym tempie, a pierwsze minuty mogły przynieść debiutancką bramkę Lukáša Ambrosa, który jednak przymierzył obok słupka. Kolejne chwile to bardziej stonowane tempo gry, w którym Pogoń Szczecin próbowała zagrozić z rzutu rożnego, a Górnik odpowiedział niecelnym strzałem Ambrosa. W miarę upływu czasu gospodarze zaczęli dominować, lecz brakowało skuteczności w finalizacji akcji.

W 25. minucie Erik Janža miał okazję zdobyć bramkę z rzutu wolnego, jednak piłka nie znalazła drogi do siatki. W końcowej fazie pierwszej połowy szansę miał Aleksander Buksa, który jednak nie zdołał trafić do bramki. W doliczonym czasie gry, Lukas Podolski był bliski zdobycia gola, ale jego strzał został zablokowany przez obrońcę gości. Po pierwszej połowie wynik był wciąż nierozstrzygnięty, 0:0.

Druga połowa rozpoczęła się od zdecydowanego ataku gospodarzy. Lukas Podolski, po podaniu od Ambrosa, próbował zdobyć bramkę, ale jego strzał został obroniony przez Valentina Cojocaru. Aleksander Buksa również miał szansę, lecz jego strzał z główki minął bramkę. Najgroźniejsza akcja Pogoni miała miejsce w 56. minucie, kiedy to Vahan Bichakhchyan znalazł się w dogodnej sytuacji w polu karnym, lecz defensor Górnika skutecznie wyczyścił zagrożenie.

Górnik kontynuował dominację, a Manu Sanchez, Erik Janža i Lukas Podolski nieustannie dogrywali piłki w pole karne, jednak brakowało skutecznego wykończenia. Dopiero w 83. minucie Luka Zahović otworzył wynik meczu. Po idealnym podaniu Damiana Rasaka, Zahović precyzyjnie przelobował bramkarza gości, Valentina Cojocaru, zdobywając decydującą bramkę.

Pomimo wysiłków Pogoni Szczecin, które w końcowej fazie meczu próbowały doprowadzić do wyrównania, wynik pozostał bez zmian. Górnik Zabrze, dominując przez całe spotkanie, zdobył zasłużone trzy punkty, a dla drużyny z Zabrza było to pierwsze zwycięstwo w sezonie.

Pogoń Szczecin od 2009 roku nie znalazła sposobu, aby pokonać Górnika Zabrze na stadionie przy ulicy Roosevelta 81. Dla kibiców Górnika Zabrze był to z pewnością udany wieczór, który przyniósł wiele radości i satysfakcji.

Górnik Zabrze – Pogoń Szczecin 1:0 (0:0)
1:0 – Zahović, 82′

Górnik Zabrze: Szromnik – Sanchez, Josema, Janicki, Janża, Ambros (72′ Wojtuszek), Rasak, Nascimento (81′ Hellebrand), Lukoszek (81′ Ismaheel), Podolski (81′ Zahović), Buksa.

Pogoń Szczecin: Cojocaru – Wahlqvist, Zech, Malec, Koutris (71′ Borges) – Bichakhchyan, Ulvestad, Gorgon (55′ Kurzawa), Łukasiak, Grosicki (71′ Gamboa) – Koulouris (82′ Paryzek).