InformacjeRegionSport i rekreacjaZabrze

Zabrze: Zrewanżować się za maj!

W sobotę Górnika Zabrze czeka trudny pojedynek z Cracovią, która w ostatniej kolejce pokonała w Białymstoku „Jagę” i zebrała za swój występ dobre recenzje. W tym spotkaniu piłkarze Jana Urbana powinni mieć dodatkową motywację i zrewanżować się z wysoką porażkę w końcówce ubiegłego sezonu. Tymczasem warto sprawdzić, jak prezentuje się historia meczów Górnika z „Pasami”.

Z Cracovią do tej pory rywalizowaliśmy w lidze 52 razy. Cztery mecze zostały rozegrane na drugim froncie a 48 w najwyższej klasie rozgrywkowej. Patrząc na bilans nie sposób nie zauważyć, że krakowski team jest dla zabrzan jednym z najwygodniejszych rywali. Po raz pierwszy oba zespoły zagrały w pamiętnym 1955 roku, kiedy to Górnik awansował do pierwszej ligi (dzisiejszej ekstraklasy).

Zarówno spotkanie rozegrane w Zabrzu, jak i rewanżowe w Krakowie zakończyły się zwycięstwem „Trójkolorowych” – 2:0 i 4:1. Autorem pierwszego gola (a także drugiego) w premierowej konfrontacji obu zespołów był Henryk Szalecki. Po trzech latach te drużyny spotkały się po raz pierwszy na szczeblu pierwszoligowym. Piłkarze Górnika byli w tym momencie już aktualnymi mistrzami kraju.

Co interesujące – zarówno mecz i rewanż wygrał Górnik w identycznym stosunku 5:1. Również następne sezony przynosiły tryumf zabrzańskiemu zespołowi. W 1962 roku nasz zespół zdeklasowali rywali przy Roosevelta, wygrywając aż 9:0 a bohaterem meczu był zdobywca sześciu goli – Ernest Pohl. Pierwszy punkt w rywalizacji z Górnikiem piłkarze Cracovii zdobyli dopiero w 1969 roku, remisując w Krakowie 1:1 a wyrównujące trafienie uzyskali na dwie minuty przed zakończeniem spotkania. Fakt ten miał miejsce dopiero w jedenastej potyczce na szczebli pierwszej ligi.

Na zwycięstwo „Pasy” musiały poczekać znacznie dłużej. Aż do kwietnia 2007 roku! Wtedy wygrali na swoim stadionie 3:1, skutecznie rewanżując się za porażkę 1:5 jesienią w Zabrzu. To był już mecz numer 26!

Sezon 2008/09 przyniósł Górnikowi drugi w historii spadek. Zespołem z którym do końca rywalizowaliśmy o pozostanie w ekstraklasie była właśnie Cracovia. W czternastej kolejce ulegliśmy przy Roosevelta 0:2. Tym samym była to pierwsza w historii wygrana piłkarzy Cracovii w Zabrzu. W przedostatniej kolejce nasi piłkarze grali arcyważny mecz rewanżowy. Cracovia, Lechia i Górnik miały na koncie po 28 punktów, Arka – 26 a łódzki ŁKS był już zdegradowany.

Niestety, bezbramkowy rezultat nic naszym piłkarzom nie dawał. Kiedy w ostatniej kolejce Moskała z Cracovii strzelił w 82 minucie wyrównującego gola Lechowi w Poznaniu, który miał już zagwarantowane miejsce w europejskich rozgrywkach, wiadomo było, że Górnika uratować może tylko cud. Cudu jednak nie było…

W sezonie 2019/20 w pierwszym spotkaniu na stadionie im. Józefa Kałuży padł wynik remisowy 1:1. Prowadzenie naszemu zespołowi dał w trzynastej minucie Szymon Matuszek. Jednak kilka minut przed zakończeniem pierwszej połowy gospodarze wyrównali po strzale Dytiatjewa. I taki rezultat utrzymał się do końcowego gwizdka.

Spotkanie rewanżowe rozegrano szóstego marca i było ono ostatnim przed niespodziewaną, prawie jedenastotygodniową przerwą w rozgrywkach spowodowaną epidemią. A było to bardzo emocjonujące widowisko. Prowadzenie dał „Pasom” już w piątej minucie Lopez. W dwudziestej szóstej wyrównał Jesus Jimenez i takim rezultatem zakończyła się pierwsza odsłona. Po przerwie na prowadzenie wyszedł Górnik po golu Erika Jirki, ale już kilka minut później wyrównującą bramkę zdobył Helik.

Jednak zabrzanie nie dali za wygraną, w siedemdziesiątej pierwszej minucie po strzale debiutującego w barwach Górnika, bardzo aktywnego – Stávrosa Vassilantonópoulosa piłka po raz trzeci znalazła drogę do bramki Cracovii. Taki rezultat utrzymał się do końca rywalizacji.

Spore emocje były w sezonie 2021/22. Pierwszy mecz obydwu zespołów został rozegrany w Krakowie. Już w drugiej minucie kibiców Pasów uciszył Jesús Jiménez, kierując piłkę do bramki gospodarzy. W trzydziestej czwartej wynik podwyższył Piotr Krawczyk. W drugiej odsłonie miejscowi nieco się przebudzili, starając się zagrozić bramce Sandomierskiego, ale bramkarz był na posterunku. Jednak końcówka należała niestety do Cracovii, która zdobyła w osiemdziesiątej czwartej i dziewięćdziesiątej minucie rywalizacji dwa gole, tym samym ratując remis…

W spotkaniu rewanżowym od samego początku przeważali piłkarze Górnika. Już w ósmej minucie wynik otworzył Robert, Dadok, a na cztery minuty przed końcem pierwszej połowy na 2:0 podwyższył Bartosz Nowak. Kiedy stadionowy zegar wskazywał ostatnią minutę czasu gry, w głównej roli wystąpił Łukasz Podolski, ustalając końcowy rezultat rywalizacji. To była jednocześnie jubileuszowa, pięćdziesiąta bramka zdobyta na własnym boisku przez zespół Górnika z meczach z Cracovią.

W pierwszym spotkaniu zakończonego sezonu, Górnik po dwóch kolejnych ligowych zwycięstwach był faworytem. Pierwsza odsłona zdobyczy bramkowych nie przyniosła, a przebieg rywalizacji był dosyć wyrównany. Drugie 45 minut to przewaga „trójkolorowych”, która w końcu przyniosła efekt. W 82 minucie z prawej strony dośrodkowywał Damian Rasak, piłka przeleciała prawie przez całe pole karne, jednak we właściwym miejscu stał Paweł Olkowski, który skierował ją do siatki rywali. Trener Jan Urban miał wyczucie, bowiem ten piłkarz wszedł na boisko zaledwie sześć minut wcześniej.

Rezultat do końca nie uległ zmianie dzięki Danielowi Bielicy, który minutę przed zakończeniem spotkania popisał się fantastyczną interwencją. O rewanżu na stadionie w Krakowie zabrzanie chcą zapomnieć, aczkolwiek rezultat 5:0 dla gospodarzy nie tyle był wynikiem bardzo słabej gry Górnika, a tym, że „Pasom” w tym dniu wszystko wychodziło. Tak to już w sporcie bywa….

Wyjazdowe spotkanie z Cracovią poprowadzi sędzia Paweł Malec z Łodzi. To doświadczony 39-letni arbiter, który w przeszłości prowadził już mecze z udziałem Górnika. Po raz ostatni mecz „Trójkolorowych” sędziował 30 stycznia 2022 roku. Było to również wyjazdowe spotkanie z Cracovią.

Pojedynek Cracovia Kraków – Górnik zaplanowano na sobotę o godzinie 17:30. Bezpośrednią transmisję telewizyjną z tego spotkania przeprowadzi stacja Canal+Sport 3.

Info: Górnik Zabrze SSA