InformacjeKultura i rozrywkaRegionZabrze

Zabrze: Zabrzańscy filharmonicy zapraszają na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zabrzańscy filharmonicy zapraszają na koncert pt. „Gdzie są kwiaty z tamtych lat…”. W programie znajdą się piosenki żołnierskie i patriotyczne, także polska muzyka filmowa.

Muzykom Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Leopolda Stawarza towarzyszyć będą soliści: Anita Maszczyk i Tomasz Furman. Koncert poprowadzi Martyna Serwińska oraz Szymon Krasuski – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Zabrzu.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii Zabrzańskiej od godz. 08:00 do godz. 14:00.

Sopranistka Anita Maszczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego ad. Haliny Skubis.

Kunszt wokalny doskonaliła także pod opieką wspaniałej polskiej śpiewaczki profesor Jadwigi Romańskiej. Na zawodowej scenie muzycznej debiutowała partią Adeli w „Zemście nietoperza” Johanna Straussa z zespołem artystycznym Opery Śląskiej w Bytomiu. Partię tę śpiewała także w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, którego solistką była w latach 2001-2016.

Z jej licznych ról należy wymienić: Rosinę w ,,Cyruliku sewilskim” Rossiniego, Frasquitę w ,,Carmen” Bizeta, Anninę w ,,Nocy w Wenecji” oraz Franzi w ,,Wiedeńskiej krwi”, Arsenę w ,,Baronie Cygańskim” Straussa, Silvę i Stasi w ,,Księżniczce czardasza”, Maricę w ,,Hrabinie Maricy” Kálmána i Hannę Glawari w ,,Wesołej wdówce”.

Śpiewała w Paryżu (2001, 2002), Londynie (2007, 2008) i w Chicago (2011).

Współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi. Od 2003 r. śpiewa w cyklicznych koncertach „ Z batutą i humorem” pod batutą Macieja Niesiołowskiego. Współpraca ta zaowocowała także nagraniem płyty „Intermezzo”, znajdującej się w katalogu prestiżowej wytwórni płytowej DUX.

Kolejne wydawnictwo płytowe z jej udziałem to „Muzyka znad Warty”, album wydany w czerwcu 2021, dzięki otrzymanemu stypendium artystycznemu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W maju 2018 podjęła współpracę z Michałem Znanieckim jako asystent reżysera, wspólnie realizując „Idomeneo” W.A Mozarta i „Maria de Buenos Aires” A.Piazolli w Warszawskiej Operze Kameralnej; „Pajace” R. Leoncavallo i „Gianni Schicchi” G.Pucciniego w Operze na Zamku w Szczecinie; „Candide” L. Bernsteina” w Operze Krakowskiej oraz „Zaflis” dla Fundacji Jutropera.

Równocześnie prowadzi działalność pedagogiczną i menedżerską, a także wciela się w rolę animatora kultury. Jest współzałożycielką Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, a także Przedstawicielką Stowarzyszenia Filharmonia Jurajska.

Info: UM Zabrze