Zabrze: Za nami Industriada 2023!
17 czerwca w naszym regionie odbyła się 14. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Mieszkańcy Śląska mieli okazję zwiedzać tym razem aż 46 obiektów znajdujących się w 29 miejscowościach. W Zabrzu w tym wyjątkowym wydarzeniu wzięły udział cztery obiekty: Kopalnia Guido, Sztolnia Królowa Luiza – Strefa Carnall, Park 12C Sztolni Królowa Luiza oraz Szyb Maciej. Ci, którzy wybrali się do jednego z tych miejsc mogli liczyć na wiele atrakcji oferowanych bezpłatnie lub w atrakcyjnej cenie. Można było zwiedzać z przewodnikiem Kopalnię Guido, Szyb Maciej oraz Sztolnię Królowa Luiza. W każdym z tych obiektów odbywały się ciekawe warsztaty, pokazy, koncerty i spektakle.
Tegorocznej Industriadzie towarzyszyło hasło „Sztuka Przemysłu”. W ramach imprezy odbyło się aż 443 wydarzeń, spośród których 369 było bezpłatnych.
– Po raz kolejny zrewitalizowane przez nas przestrzenie postindustrialne stanowiły ważny element Industriady – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Na rewitalizację obiektów poprzemysłowych wydaliśmy ponad 300 mln zł, z czego zdecydowaną większość stanowiło pozyskane przez nas dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. dzięki temu Zabrze stało się liderem turystyki poprzemysłowej – dodaje prezydent.
Uczestnicy zabrzańskiej odsłony Industriady na pewno nie narzekali na nudę. Mogli wybierać nie tylko między różnorodnymi obiektami postindustrialnymi udostępnionymi zwiedzającym, ale też pomiędzy wieloma wydarzeniami, które złożyły się na program tegorocznego święta.
W Kopalni Guido można było zwiedzić z przewodnikiem najniżej położoną trasę turystyczną usytuowaną 320 metrów pod ziemią. Także na tym właśnie poziomie, w Strefie K8 – odsłonięto mural wykonany przez Łukasza Zasadni, który będzie stanowił doskonałe tło do selfie wykonanego pod ziemią.
W Wieży Ciśnień można było zwiedzić wystawę Carboneum, a w Sztolni Królowa Luiza – Podziemne Królestwo Maszyn. W trakcie całego dnia odbywały się także liczne zabawy i konkursy dla dzieci, a także warsztaty plastyczne i kreatywne. Z koncertami wystąpili: Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica, Śląski Chór Górniczy Polonia Harmonia, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz Piotr domagała Trio/ Etno Jazz Project.
W ramach Industriady w Zabrzu można również było wziąć udział w spektaklu „Kosmiczna podróż Guliwera”. Organizatorzy zaprosili też na wystawę fotograficzną pt. „Wytatuowani Śląskiem” oraz pokaz mody „Ach te lata minione”.
info oraz foto: miastozabrze.pl