InformacjeZabrze

Zabrze: Uczczono 105. rocznicę obrony Lwowa

W ubiegły weekend zabrzański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zorganizowali w naszym mieście obchody 105. rocznicy obrony Lwowa przed wojskami ukraińskimi. Uroczystość rozpoczęła się 26 listopada o godz. 14.00 mszą świętą, która odprawiona została w kościele pw. św. Anny przy ul. 3 Maja 18. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych miasta na czele z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik, a także przedstawiciele zabrzańskich organizacji pozarządowych złożyli kwiaty pod Krzyżem Pamięci i obelisku z ziemią przywiezioną z Cmentarza Orląt Lwowskich oraz z Katynia. W dalszej części obchodów, w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, monodram „Orlątko” Bogdana Kasprowicza wykonali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Przygotowano także program muzyczno-słowny poświęcony 100. rocznicy urodzin Marii Bieleckiej-Kasprowicz – lwowianki, poetki, wieloletniej aktorki Teatru Nowego w Zabrzu. Obchody zakończył koncert lwowskich pieśni w wykonaniu Kresowego Barda – Andrzeja Szczepańskiego.

22 listopada 1918 r. wojska ukraińskie zostały wyparte ze Lwowa po ataku obrońców miasta oraz odsieczy Wojska Polskiego. W polskich szeregach walczyło blisko 1,5 tys. młodych ludzi, którzy nie ukończyli 17 roku życia. Nazwano ich „Orlętami Lwowskimi”.

Konflikt ukraińsko-polski narastał od końca XIX w., na sile zaczął przybierać przy końcu I wojny światowej na skutek ukraińskich dążeń niepodległościowych. Sposobna dla Ukraińców sytuacja do przejęcia polskiego Lwowa nadarzyła się w 1918 r., kiedy to następował kres istnienia państwa austrowęgierskiego. Bohaterscy obrońcy Lwowa zniweczyli te plany.

W uroczystościach od lat uczestniczy poczet sztandarowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu. Nawiązuje on do obecności strażaków lwowskich, którzy w okresie międzywojennym uczestniczyli w uroczystościach na Cmentarzu Orląt Lwowskich znajdującym się na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W zbiorach Oddziału TMLiKPW w Zabrzu jest zdjęcie z takich uroczystości. W 1945 roku wielu strażaków ze Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich podjęło służbę w Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.

Info: UM Zabrze