InformacjeKultura i rozrywkaZabrze

Zabrze: Trwa XXII Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość Przedstawiona”!

W naszym mieście trwa XXII edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, w ramach której na deskach Teatru Nowego w Zabrzu podziwiać możemy dziesięć spektakli, na które składają się najbardziej znaczące inscenizacje dramatu polskiego i obcego, w wykonaniu najlepszych zespołów teatralnych z całej Polski. Organizatorzy zadbali także o imprezy towarzyszące – w tym dyskusje z twórcami spektakli czy czytanie dramatów w wykonaniu młodzieżowych grup teatralnych.

„Rzeczywistość przedstawiona”… październik… to wyjątkowy czas, który już na stałe wpisał się w tradycję teatralną miasta Zabrze, ale nie tylko… To coroczna okazja do obejrzenia dobrych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami z całej Polski! A już dziś, o godz. 18.00, na scenie zobaczymy gospodarzy Festiwalu, czyli Teatr Nowy w Zabrzu, który wciągnie widzów w komediowe szaleństwa w centrum małżeńskiego życia. Stosunki Prawne w reżyserii Zbigniewa Stryja ze znakomitymi rolami duetu Doroty Rusek-Binowskowskiej oraz Andrzeja Kroczyńskiego traktują o meandrach małżeńskiego życia i relacjach damsko-męskich.

W czwartek, o godz. 19.00, zaprezentowany zostanie spektakl Miła robótka Ewy Stusińskiej w reżyserii Agnieszki Jakimiak i w wykonaniu Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie. Piątek to natomiast pozakonkursowy Mianujom mie Hanka Alojzego Lysko w reżyserii Mirosława Neinerta i w wykonaniu Teatru Korez w Katowicach, który rozpocznie się o godz. 17.00.

W poniedziałek na deskach zabrzańskiego Teatru Nowego zagościł kolejny ze spektakli prezentowanych w ramach tegorocznej edycji Festiwalu – Polska język – trudna język autorstwa Jakuba Morawskiego w adaptacji Krzysztofa Materny. „Słownik Ptaszków Polskich” to tekst, którego głównym bohaterem jest; nasycony anglicyzmami, powtórzeniami i pseudo luzackimi frazami, język polski. Autor „Słownika” – Jakub Morawski – o inspiracji jaką stanowi dla niego język i zabawa nim, mówi w ten sposób: Polszczyzna po prostu mnie ciekawi. Moja zabawa językiem, nie wynikała z niezgody czy buntu, lecz miała podłoże krytyczne w pozytywnym sensie tego słowa – większe uwrażliwienie się na język i świadome, twórcze nim operowanie. Interesują mnie sposoby kreacji i posługiwania się różnymi językami w mowie i piśmie. Ciekawi mnie geneza form językowego istnienia, w tym najbardziej języki najnowsze i „najżywsze”, wymyślane i używane na co dzień przez różne grona ich użytkowników: warstwy społeczne, grupy wiekowe, zawodowe, subkultury.

Wczoraj serca zabrzańskiej publiczności podbijał natomiast komediowy i odważny spektakl o najpopularniejszym serialu przełomu lat 80/90, inspirowanym abolicjonistyczną powieścią Bernardo Guimarãesa z 1875 r, czyli Niewolnica Isaura. Rozrywkowa formuła odgrywania fabuły z Niewolnicy Isaury miesza się z ostrym humorem o zawodzie artysty. Zjawiskowe popisy aktorskie idą w parze z głębszym przesłaniem – co tak naprawdę kręci nas w pięknej, brazylijskiej niewolnicy? I dlaczego seksowni ludzie mają łatwiej w życiu? Autorki tekstu badają granice poprawności politycznej oraz żywotności stereotypów o celach i strategiach seksualizowania postaci wszelakich dzieł kultury i popkultury. Spektakl jest próbą uchwycenia wyobrażeń o żądzy, ludzkich fantazjach i przemocowych schematach, w których dorastamy.

„Rzeczywistość przedstawioną” wymyślił nieżyjący już Stanisław Bieniasz, pisarz i dramaturg, a współtwórcami byli: Andrzej Lipski, aktor i wieloletni Dyrektor Naczelny i Artystyczny zabrzańskiej sceny oraz Bogdan Ciosek – reżyser.

Bieniasza szalenie interesowała współczesność i jej odbicie w sztuce. Wnikliwie przyglądał się polskim przemianom ustrojowym i obyczajowym, naszemu stosunkowi do historii, uczeniu się demokracji i potknięciom dnia codziennego. Uważał, że teatr to jest dobre miejsce do dyskusji na te tematy, a dramaturdzy powinni o nich pisać. W Polsce nie było w tamtym czasie żadnego przeglądu sztuk współczesnych, zabrzański festiwal trafił więc na podatny grunt. Z drugiej strony pomysłodawcy i organizatorzy „Rzeczywistości przedstawionej” mieli świadomość, że ograniczenie się wyłącznie do dramaturgii polskiej nieomal z definicji ograniczy też siłę i znaczenie przeglądu. Ostatecznie festiwal prezentuje więc sztuki polskich i zagranicznych autorów, napisane po 1989 roku.

Festiwal, którego organizatorami są Miasto Zabrze i zabrzański Teatr Nowy ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru. Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie Teatru Nowego, jak również w obiektach postindustrialnych, charakterystycznych dla naszego regionu. Na przestrzeni dwudziestu jeden poprzednich edycji festiwalu gościliśmy m. in. Teatr Studio, Teatr Polonia, Teatr Powszechny, Teatr Rozmaitości w Warszawie; Teatr Współczesny w Szczecinie; Teatr Nowy i Teatr im. S. Jaracza w Łodzi; Teatr Wybrzeże w Gdańsku; Teatr Polski we Wrocławiu; Teatr Stary i Teatr Ludowy w Krakowie; Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Teatr Polski w Bielsku – Białej, TR Warszawa, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Teatr Wierszalin w Supraślu, Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, a także Teatry z Gruzji i Ukrainy. Festiwal ma charakter konkursu, a Jury oraz Jury „Młodych” decyduje o przyznaniu nagród w kilku kategoriach. Festiwal Dramaturgii Współczesnej oprócz spektakli konkursowych obfituje również w szereg imprez o charakterze edukacyjnym m. in. warsztaty dramatopisarskie i aktorskie, spotkania autorskie, wystawy plastyczne, prezentacje polskiego dramatu współczesnego przez młodzieżowe grupy teatralne, prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy czytane w pobliskich ośrodkach edukacyjno – społecznych tzw. „Smykom rzeczywistość przedstawiona”, dyskusje widzów z twórcami przedstawień konkursowych i inne.

W tym roku do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili teatry m.in.: Nowy Teatr im. Witkacego ze Słupska, Teatr Bagatela z Krakowa, Teatr im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr im. A. Fredry z Gniezna, Teatr Korez z Katowic, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka z Warszawy, Teatr im. H. Modrzejewskiej z Zabrza oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc, Kompania Teatralna, oraz oczywiście Teatr Nowy z Zabrza.

XXII Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” potrwa od 15 do 22 października. Tego dnia ogłoszony zostanie też werdykt jury w składzie Dorota Buchwald, Kamilla Baar, Łukasz Drewniak, Jacek Sieradzki oraz JURY „MŁODYCH”.

Info: UM Zabrze