Zabrze: Pierwsze takie narodziny w Zabrzu
Niezwykły poród w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu. Po raz pierwszy w historii szpitala urodziły się tam trojaczki. Chłopcy – Maks (2430 g), Leon (2240 g) i Borys (2140 g) – przyszli na świat w 34 tygodniu ciąży w wyniku cesarskiego ciecia. Dzieci urodziły się w stanie ogólnym dobrym, ale ze względu na niską masę ciała przez kilka dni musiały jeszcze pozostawać w inkubatorach. Jutro razem z mamą opuszczą szpital.
– Chłopcy są cudowni i co najważniejsze zdrowi. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, choć oczywiście mocno przejęci całą sytuacją – mówi pani Dagmara, mama trojaczków.
Pani Dagmara przez cały okres ciąży pozostawała pod kontrolą lekarzy z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.
– Trojaczki to wyzwanie. Tego typu ciąża wymaga profesjonalnego monitorowania i szczególnie dobrej opieki. Również sam poród wiąże się z większymi zagrożeniami dla kobiety i dzieci. Na szczęście w przypadku ciąży pani Dagmary wszystko przebiegło dobrze – mówi dr Mariusz Wojtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, którego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka jest częścią.
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik odwiedziła dziś przebywające jeszcze w zabrzańskim szpitalu maluchy i mamę.
– To wielka radość nie tylko dla rodziców, ale także dla nas. W Zabrzu zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z najważniejszych priorytetów działań miasta. Dlatego na rozwój i modernizację Szpitala Miejskiego przeznaczyliśmy w ostatnich latach ok. 150 mln zł. Za te środki nie tylko wybudowaliśmy Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, ale także utworzyliśmy nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Manka-Szulik
Urodziny Maksa, Leona i Borysa to pierwsza ciąża trojacza rozwiązana w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka. Zabrzańska placówka rozpoczęła działalność w 2014 roku. To obecnie jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków ginekologiczno-położniczych.
Centrum oferuje pacjentkom w ciąży kompleksową opiekę, zarówno przed, w trakcie, jak i po porodzie. Obok pomocy lekarzy czy położnych, panie maja możliwość skorzystania z konsultacji psychologicznych, kardiologicznych czy diabetologicznych. Do ich dyspozycji są specjalistki od laktacji oraz dietetyczki, a także położne z Centrum Edukacji Okołoporodowej, czyli szpitalnej szkoły rodzenia. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej pacjentki rodzące w Centrum opracowują plan porodu, w którym określają swoje oczekiwania wobec porodu. Mogą też zdecydować się na indywidualną opiekę okołoporodową. Pacjentki CZKiD mogą skorzystać ze wszystkich dostępnych form znieczulenia okołoporodowego, zarówno niefarmakologicznych jak i farmakologicznych.
W 2020 r. w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka uradziło się 1879 dzieci. Rok wcześniej (przed epidemią koronawirusa) – 2001 dzieci.
Ranga i kompetencje personelu Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu zostały docenione przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Od 2015 roku zabrzańska placówka jest partnerem uczelni w zakresie edukacji kadry medycznej.
– Kształcimy studentów na kierunkach medycznych m.in. lekarskim, pielęgniarskim, położniczym i ratownictwie medycznym. Korzyści ze współpracy są obopólne. Uczelnia pozyskała doskonały zespół pedagogiczny oraz bazę dydaktyczną, natomiast szpital kształci swoich potencjalnych przyszłych pracowników. Duża część studentów po zakończeniu edukacji nawiązuje z nami współpracę, co w obecnej trudnej sytuacji na rynku pracy jest bardzo korzystne – mówi prezes Mariusz Wojtowicz.
info: miastozabrze.pl