InformacjeKultura i rozrywkaZabrze

Zabrze: Europejskie Dni Dziedzictwa znów w Zabrzu

Czy w Zabrzu mieliśmy latarnię morską? Jak wygląda ukryty w Wieży Ciśnień taras ? Ile obiekt liczy schodów oraz czy to prawda, że z Zabrza widać wulkan i święte miasto Jerozolimę? Odpowiedzi m.in. na te pytania uzyskają uczestnicy tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, którzy 11 września zawitają na Wieżę Ciśnień.

Jak co roku, od ponad 30 lat, we wrześniu w Europie, w tym również i w Zabrzu, odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. To święto zabytków, jako ważnych elementów dziedzictwa kulturowego, będącego świadectwem ludzkiej działalności oraz minionej epoki. W tym roku hasłem przewodnim będzie „żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń”. Będzie to zatem okazja do zgłębiania naszych tradycji i zwyczajów, umiejętności rzemieślniczych, wiedzy i wierzeń naszych przodków. Żywe dziedzictwo – dziedzictwo niematerialne to też przekazywana z pokolenia na pokolenie muzyka i formy językowe, opowieści, historia, legendy. Dzięki temu dziedzictwu istniejemy jako społeczność i naród.

W naszym mieście w ramach tegorocznych EDD odbędzie się wycieczka tropem tajemnic Wieży Ciśnień. Spacer odbędzie się 11 września o godz. 11.00. Będzie to niecodzienna okazja do poznania sekretów jednego z największych zabytków hydrotechnicznych w Zabrzu, który od 1909 r. gromadził wodę pitną. Wieża przy ulicy Zamoyskiego uroczyście otwarta została 25 września 1909 r. Dostarczała wodę dla znacznej części Zabrza, Maciejowa, Sośnicy i Gliwic. Jej projektantami byli architekt August Kind i radca budowlany Friedrich Loose, który kierował pracami budowlanymi. Wyremontowana wieża ciśnień jest jednym z atrakcyjnych obiektów należących do Muzeum Górnictwa Węglowego. Mieszcząca się tam wystawa pn. Carboneum opowiada nie tylko historię związaną z przemysłowym rozwojem miasta, ale jest także łącznikiem, od którego możemy rozpocząć lub zakończyć przygodę lepszego poznania węgla jako stanowiącego podstawę życia pierwiastka. Przewodnikiem po tajemnicach wieży ciśnień w Zabrzu będzie miejski historyk Dariusz Walerjański.

Info: UM Zabrze