InformacjeSport i rekreacjaZabrze

Zabrze: 5 sierpnia – Tour de Pologne

Już po raz trzeci przez nasze miasto poprowadzi trasa wyścigu Tour de Pologne. Wyznaczoną ulicami Zabrza pętlę o długości 6,2 km uczestnicy tegorocznej edycji pokonają trzykrotnie. Najlepsi kolarze świata pojawią się w naszym mieście 5 sierpnia. Tego dnia rozgrywany będzie prowadzący z Chorzowa do Zabrza trzeci etap rywalizacji, podczas którego kolarze będą mieli do pokonania 157 km.

Wystartują ze Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Lotna oraz górska premia zlokalizowane będą w Rybniku. Po wjeździe do Zabrza kolarze trzykrotnie pokonają pętlę o długości 6,2 km. Zmagania zawodników będzie można śledzić m.in. wzdłuż ulic de Gaulle’a i Roosevelta. Największe emocje czekają nas przy Arenie Zabrze, gdzie zlokalizowana będzie meta trzeciego etapu Tour de Pologne.

– Trzeci etap rywalizacji to płaski etap i dynamiczna walka na trasie. Po wjeździe do Zabrza trzy szybkie rundy po sześć kilometrów i sprinterski finisz – podkreślają organizatorzy wyścigu.

Kolarski peleton pokona w Zabrzu taką samą pętlę, jak w poprzednich latach. Inaczej poprowadzone będą jednak objazdy dla kierowców jadących Drogową Trasą Średnicową. – Na czas przejazdu kolarzy zamknięta zostanie trasa w kierunku Gliwic. Z ruchu wyłączony będzie odcinek od zjazdu na ulicę Rymera do granicy z Gliwicami. Samochody zostaną skierowane na objazd prowadzący przez centrum miasta. Informujące o zmianach tablice będą ustawione już w Rudzie Śląskiej – zapowiada Adam Kołatek, zastępca dyrektora ds. drogowych Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu.

Tour de Pologne to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Od 2011 r. zaliczany jest do UCI World Tour, czyli cyklu najważniejszych zawodów świata w kolarstwie szosowym. Co roku zawodników ogląda na trasie ok. 3,5 mln kibiców, a transmisja telewizyjna dociera do ponad stu krajów na całym świecie.

– 76. Tour de Pologne zapowiada się bardzo ciekawie, a trasa jest szybka i dynamiczna. Kolarze ponownie będą się ścigać na południu Polski, bo te tereny sprawdziły się podczas poprzedniego wyścigu – podkreśla Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. Mamy wiele ciekawych miejsc, etapy płaskie, pagórkowate i górskie.

Na kibiców, podobnie jak w poprzednich latach, czekać będzie masa dodatkowych atrakcji przygotowanych na promenadzie Areny Zabrze.

Natomiast z myślą o najmłodszych miłośnikach kolarstwa w tym roku zorganizowana zostanie kolejna edycja Kinder+Sport Mini Tour de Pologne. To największe w Polsce wydarzenie kolarskie dla dzieci i młodzieży. Mogą w nim uczestniczyć dziewczynki i chłopcy w wieku od 7 do 14 lat. Na imprezę składają się rowerowa parada dla najmłodszych oraz wyścigi dla nastolatków. Udział w Kinder+Sport Mini Tour de Pologne jest całkowicie bezpłatny. W Zabrzu mali kolarze będą mieli do pokonania tę samą rundę, na której kilka godzin później rywalizować będą zawodnicy. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów można znaleźć na stronie internetowej www.minitourdepologne.pl

Trasa przejazdu kolarzy przez Zabrze:

Kolarze wjadą do Zabrza ul. Legnicką w Makoszowach. Następnie dojadą ul. Makoszowską i ul. Winklera do ronda Sybiraków. W naszym mieście uczestnicy wyścigu trzykrotnie pokonają rundę o długości 6,2 km. Peleton od ronda Sybiraków pojedzie ulicą de Gaulle’a, skręci w lewo w Roosevelta, na niewielkim rondzie w ciągu ulicy Roosevelta pojedzie w lewo, w kierunku Drogowej Trasy Średnicowej, którą dojedzie z powrotem do ronda Sybiraków, by ponownie zjechać w dół. Zdaniem organizatorów, końcówka będzie bardzo spektakularna, a ponad kilometr prostej do mety zapewni piękny sportowy spektakl.

W związku z tym, że meta 3. etapu 76. Tour de Pologne będzie umiejscowiona w Zabrzu – wzorem lat ubiegłych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Informacja nt. tych zmian dostępna jest na stronie www.mzdii.zabrze.pl oraz pod adresem: https://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/zmiana-organizacji-ruchu-na-czas-76-tour-de-pologne

Info: um.zabrze.pl


Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu informuje, że 5 sierpnia br. na terenie miasta Zabrze odbędzie się 76 Tour de Pologne. W związku z tym wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu:

1. Od godziny 5.00 do godziny ok. 23.00 całkowicie wyłączone z ruchu pojazdów będą niżej wymienione ulice:

  •  ul. Roosevelta od ronda przy granicy z miastem Gliwice do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego oraz dalej od ul. Piłsudskiego do ul. Gen de Gaulle’a;
  • węzeł łączący ul. Roosevelta z trasą DTŚ będzie całkowicie zamknięty;
  • ul. Gen de Gaulle’a od ul. Roosevelta do ronda Sybiraków;
  • na skrzyżowaniu ul. Gen. de Gaulle’a z ul. Reymonta zostanie wyznaczona śluza dla pojazdów (przejazd poprzeczny przez ul. Gen. de Gaulle’a). Poprzeczny ruch pojazdów będzie odbywał się wyłącznie za zgodą funkcjonariuszy kierujących ruchem.
  • odcięte od wjazdu będą również drogi krzyżujące się z ulicami: Roosevelta i Gen. de Gaulle’a, tj.: Dożynkowa, Łukasińskiego, Wallisa, Puchałki, Botaniczna, Piłsudskiego, Damrota, św. Józefa, Łokietka, Bracka, Archanioła, Orkana, B. Śmiałego, Sobieskiego, wjazd na parking przy Politechnice Śląskiej (od Roosevelta), Szczepaniakowej, Reymonta, A. Krzywoń, dojazdy do budynków mających połączenia drogowe z ul. Gen de Gaulle’a (na odcinku od ul. Reymonta do ul. Ślęczka), Ślęczka, Przemysłowa;
  • ul. Damrota na odcinku od skrzyżowania z ul. Roosevelta do skrzyżowania z ul. Różańskiego zostanie zamknięta dla ruchu oraz zabronione będzie parkowanie pojazdów (na jezdni i na chodniku). W związku z powyższym parkowanie dla pojazdów zostanie dopuszczone na ul. Damrota, tj. na odcinku od ul. Różańskiego do skrzyżowania z ul. Chłopską;
  • w ciągu ul. Gen. De Gaulle’a oraz ul. Roosevelta zostaną wyznaczone śluzy dla ruchu pieszego. Przekraczanie jezdni tych ulic będzie możliwe wyłącznie po wyznaczonych w tym celu śluzach.

2. Na całej trasie wyścigu zabroniony będzie postój pojazdów (na jezdni i na chodniku).

3. W dniu wyścigu Drogowa Trasa Średnicowa w kierunku Katowic będzie przejezdna w obszarze miasta Zabrze, jednak bez możliwości zjazdu i wjazdu na rondo Sybiraków oraz bez możliwości zjazdu i wjazdu przez węzeł Roosevelta.

4. W dniu wyścigu Drogowa Trasa Średnicowa w kierunku Gliwic na odcinku od węzła Rymera do węzła Roosevelta będzie przejezdna w obszarze miasta Zabrze wyłącznie do godziny 14.00. Po tym czasie objazd w kierunku Gliwic poprowadzony będzie ulicami: Rymera – Wolności i dalej w kierunku ulicy Brysza, Stalmacha zgodnie z istniejącym oznakowaniem kierunkowym. Ruch na DTŚ w kierunku Gliwic zostanie przywrócony po zakończeniu wyścigu, tj. około godz. 20.00.

5. Do godziny 17:00 utrzymany zostanie ruch kołowy na ul. Winklera (wyłącznie w kierunku ronda) z wjazdem na DTŚ w kierunku Katowic i wyjazdem z ronda do ul. Matejki (w kierunku ul. 3 Maja).

6. Dojazd do os. Dzierżona możliwy będzie również od strony ul. Winklera dla jadących od strony ul. Makoszowskiej, poprzez udrożnienie przejazdu w miejscu istniejących barier betonowych.

7. ul. Legnicka i ul. Makoszowska będą całkowicie wyłączone z ruchu od godz. 17:00.
Dopuszczenie w/w dróg do ponownego ruchu nastąpi po przejechaniu wyścigu, tj. około godziny 19:00 (odcięte od ruchu będą również drogi krzyżujące się z w/w ulicami). Dopuszczony będzie ruch poprzeczny pojazdów, który odbywał się będzie za zgodą funkcjonariuszy kierujących ruchem.

8. Od około godz. 17:30 do około 19:00 zamknięty dla ruchu pojazdów będzie wjazd z ul. 3-go Maja w ul. Makoszowską.

9. Utrzymany zostanie ruch w obydwu kierunkach na ul. Gen de Gaulle’a od ul. Goethego do ul. Roosevelta oraz w obydwu kierunkach na ul. Roosevelta od Gen. de Gaulle’a do ul. 3 Maja.

10. Wszystkie rejony skrzyżowań drogowych na trasie wyścigu objęte zostaną patrolami służb mundurowych (Policja, Straż Miejska).

Trasa 76 Tour de Pologne przebiega również przez miasta ościenne, co będzie miało wpływ na zmiany w kursowaniu pojazdów komunikacji publicznej na liniach obsługujących miasto Zabrze.

Szczegółowe dane pozyskać można w Zarządzie Transportu Metropolitarnego.

Info: um.zabrze.pl