XIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego – 19-20 września -„Żydzi w województwie śląskim”
Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego są corocznym świętem miłośników zabytków, podczas którego przywracana jest pamięć o minionych czasach. W tym roku podczas XIII Dni Dziedzictwa, dzięki Muzeum w Gliwicach, w dniach 19-20 września spotkamy się z żydowską przeszłością tego miasta oraz regionu. W Polsce już od kilkunastu lat obserwuje się swoisty renesans kultury żydowskiej. Zainteresowanie dziedzictwem żydowskim dotyczy również naszego regionu. Już wkrótce w dawnym żydowskim domu przedpogrzebowym przy ul. Poniatowskiego, zostanie otwarty nowy oddział Muzeum w Gliwicach. Dedykowany on będzie właśnie historii Żydów na Górnym Śląsku.
– Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to przede wszystkim objazdowe i piesze wycieczki. Odwiedzimy zapomniane cmentarze, miejsca po wyburzonych synagogach, przestrzenie, w których kiedyś tętniło życie diaspory żydowskiej. Toszek, Wielowieś, Pyskowice, Lubliniec, Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Będzin to miasta, do których się udamy, aby odnaleźć ocalałe ślady historii –zachęca Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach. – Na miejscu w Gliwicach przygotowaliśmy wiele atrakcji. Najmłodszych czeka spotkanie z kotem rabina i warsztaty plastyczno-teatralne. Podczas pieszych wycieczek będzie się można przekonać, że przedwojenna historia Gliwic nadal kryje w sobie wiele tajemnic. Posłuchamy „Opowieści Nieobecnych”, poznamy burzliwe losy osób, budowniczych miasta, przyjrzymy się pięknej architekturze i jej detalom. Podczas XIII Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego czeka nas również premiera najnowszej książki z serii „Gliwice znane i nieznane” oraz otwarcie w Zamku Piastowskim wystawy „Ulicami w gliwicką przeszłość”.
Udział we wszelkich wydarzeniach w ramach XIII edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w zwiedzaniu na poszczególnych trasach wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Ilość osób biorących udział w wycieczkach autokarowych i pieszych jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Rezerwacja i odbiór biletów na wycieczki autokarowe i piesze prowadzone są od 8 września 2015 r. wyłącznie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (kino Bajka) ul. Dolnych Wałów 3, czynne od wtorku do soboty w godz. od 10.00 do 18.00, tel. (32) 231 38 55. Wycieczki autokarowe i piesze rezerwować można także, pisząc na adres mailowy: gddk2015@gmail.com. Wiadomości należy wysyłać od godz. 10.00 8 września 2015 r. W treści wiadomości należy podać nazwę i godziny wybranej wycieczki, ilości biletów, imiona, nazwiska oraz numer telefonu (jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety). Z kolei zapisy na warsztaty „Kot rabina” prowadzone są od 8 września 2015 r. w Muzeum w Gliwicach, Willa Caro, tel. (32) 335 44 03.
info : Starostwo Powiatowe w Gliwicach