Wycieczki bliskie i atrakcyjne – Przegędza
Wśród lasów położony jest urokliwy przysiółek Przegędzy – Kanetowiec.
Niedaleko leśniczówki, kiedyś zwanej Waldheim, znajduje się ulubiona przez harcerzy i turystów polana przystosowana do przyjemnego spędzania czasu. Obok są malownicze stawy i dobrze oznakowane ścieżki dla pieszych i rowerzystów prowadzące do nieodległych, równie ciekawych, miejsc. W XVIII wieku stał tam młyn należący do Józefa Kanerta. Stąd niektórzy używają czasami nazwy Kanertowiec.
W połowie XIX wieku firma „Wilhelmsbahne” wybudowała przez nieodległy las linię kolejową. 1 października 1856 roku uruchomiono połączenie z Rybnika przez Piaski i Przegędzę do Rzędówki /obecnie Leszczyny/.
To część prawie 80-kilometrowej trasy z Nędzy do Katowic-Ligoty ukończonej w 1862 roku. Dopiero w 1907 roku zastąpiono ją połączeniem przez Paruszowiec.
Pozostałością po linii jest tzw. „Staro bana”, którą wiedzie jedna z popularniejszych tras turystycznych w tym terenie. Można na niej obejrzeć ponad 150-letni, zbudowany z ciosanego piaskowca i cegieł, mostek przez który przepływa Potok Przegędza. Fragmentem „Starej bany” wiedzie malownicza ścieżka dydaktyczna „Dróżka Kopruszka” przedstawiająca a trakcje przyrodnicze Kanetowca. Jest tam także część wiodącego z Rybnika do Tarnowskich Gór Szlaku Stulecia Turystyki.
Warto zwiedzić ten piękny zakątek !
/KK/