Wycieczki bliskie i atrakcyjne – Palowice
Palowice to malownicza wieś położona na terenie gminy Czerwionka-Leszczyny, pewnie mało znana mieszkańcom spoza obszaru powiatu rybnickiego.
Pierwszy urzędowy dokument o Palowicach pochodzi z 1308 roku i sporządzony został w Raciborzu. 25 lutego tegoż roku książę raciborski Leszek Daruje „Cocolug”, czyli Hochołóg w Palowicach, swojemu wiernemu słudze Dominikowi.
Piękne lasy, stawy, ciekawostki przyrodnicze i historyczne – to atrakcyjna palowicka oferta.
Podążając szlakiem pieszym, konnym, rowerowym przez tę ciekawą wieś, mamy okazję zobaczyć Palowickie Pojezierze, które stanowi integralną część Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” / fot. nr 1/.
Palowice są także bogate w wiele cennych zabytków. Obiektem godnym zainteresowania w Palowicach jest kościół pw. Świętej Trójcy /Trójcy Przenajświętszej/. Powstał pod koniec XVI w. w Leszczynach, a na obecne miejsce trafił w 1981 roku /fot. nr 2 .
Kolejną atrakcją są ruiny huty Waleska stojące w palowickich lasach obok stawów Garbacz i Gichta. Pozostałość po hucie zwane jest Gichtą i jest pamiątką rodzimego przemysłu hutniczego. Już w połowie XVIII w. istniała w tym miejscu pierwsza kuźnica. Produkowano w niej żelazo sztabowe metodą prymitywnego wytopu z rudy darniowej.
Ceglana budowla z kwadratową wieżą o czterech kondygnacjach wybudowana w 1830 r. ma 15 m wysokości i zachowała się do czasów dzisiejszych /fot. nr 3 /.
W centrum Palowic położony jest, niestety dziś już mocno zrujnowany, dwór zwany potocznie zamkiem /fot. nr 4 /.
Wzniesiony został w latach 1860-1880 w stylu klasycystycznym. Ostatnimi właścicielami dworu i jego otoczenia do roku 1945 byli przedstawiciele rodu von Thiele-Wincklerów.
W 1828 r. otwarta została pierwsza na terenie wsi szkoła a patronat nad nią obejmował ówczesny właściciel Palowic – Emanuel von Tluck. Kolejny właściciel, Franciszek von Winckler, zainicjował przeniesienie szkoły w nowe miejsce, do centrum wsi. Drewniany budynek wzniesiony został w latach 1853-1854. W 1863 r. kierownik Langer dokonał uroczystego otwarcia 1-piętrowej, już murowanej, szkoły. W 1899 r. do 1-piętrowego budynku dobudowano drugie piętro oraz poddasze – mieszkanie dla nauczyciela. W takim stanie budynek ten stoi do dnia dzisiejszego /fot. nr 5/.
Palowice, mimo swoich niewielkich rozmiarów, zachwycają i kuszą odwiedzających swoim ciekawym krajobrazem, piękną przyrodą, historią i ciekawymi legendami.
Warto wybrać się na wycieczkę do Palowic!
/Krzysztof Kluczniok/