Kultura i rozrywkaNewsy

Wigilia świąt Bożego Narodzenia

24 grudnia, jest to dzień wyczekiwany przez wiele osób.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia, to dzień, który w tradycji chrześcijańskiej poprzedza Boże Narodzenie oraz kończy okres adwentu.
Już jutro prawie każdy z nas zasiądzie przy stole wigilijnym, w tym czasie pamiętajmy również o osobach samotnych.

W Polsce wieczerzę wigilijną rozpoczynamy od dzielenia się opłatkiem czyli cienkim płatkiem chlebowym, który przez swoją symbolikę nawiązuje do chęci bycia razem. W tym czasie ludzie składają sobie życzenia.

Główną zastawą stołu jest 12 potraw, z których każdej trzeba spróbować, bo dzięki temu szczęście będzie towarzyszyło przez cały rok.
Są to potrawy takie jak barszcz z uszkami, różnego rodzaju ryby, z których najbardziej tradycyjnym jest karp, kapusta z grzybami oraz pierogi z kapustą.

Na stole wigilijnym znajduje się również Pismo Święte i płomień świecy, który symbolizuje światło betlejemskie.

Ze Świętami Bożego Narodzenia kojarzy nam się również choinka. Jest to sztuczne lub naturalne drzewko świerku lub jodły, które pierwotnie wiązane jest z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka.

Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej:

Gwiazda Betlejemska, którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.

Oświetlenie choinki broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi (zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan.

Jabłka zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli przez Szatana Diabła Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.

Orzechy zawijane w sreberka nieść miały dobrobyt i siłę.

Papierowe łańcuchy przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami.

Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.

Anioły mają opiekować się domem.

Jemioła. Ten symbol przybył do Polski z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.

Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

/ms/