„TRENUJEMY MÓZGI UCZNIÓW KNUROWSKICH SZKÓŁ” – kolejny projekt do budżetu obywatelskiego w Knurowie
Szanowni Mieszkańcy Knurowa,
Z przyjemnością informujemy, że zaproponowany przez nas do Budżetu Obywatelskiego projekt przeszedł pomyślnie formalną ocenę ze strony Urzędu Miasta oraz Komisji Rady Miasta.
Teraz jego powodzenie zależy wyłącznie od Mieszkańców Rejonu 2.
Chcielibyśmy zapoznać Państwa nieco szczegółowiej z projektem.
TRENUJEMY MÓZGI UCZNIÓW KNUROWSKICH SZKÓŁ – wykorzystanie treningów Biofeedback dla zwiększenia potencjału uczniów i wspomagania terapii dzieci z zaburzeniami rozwojowymi poprzez doposażenie pracowni Biofeedback
w MSP2 i dofinansowanie prowadzenia zajęć
Miejsce realizacji Projektu – Miejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie.
Wartość Projektu – Całkowity szacunkowy koszt projektu 57.083,50 zł
Co obejmuje Projekt – Projekt obejmuje modernizację i rozbudowę sprzętu do terapii EEG Biofeedback: aktualizację obecnie użytkowanego modułu do wersji 12 i dokupienie do niego modułu EEG Biofeedback PLUS do zapisu i pełnej analizy sygnału EEG wraz z QEEG, zakup nowego aparatu EEG Biofeedback 5 kanałowy wraz z modułem EEG Biofeedback PLUS do zapisu i pełnej analizy sygnału EEG wraz z QEEG, zakup pulsoksymetru Sp02 NONIN X-POD a także zakup pakietów dodatkowych gier, plansz stymulacyjnych oraz niezbędnych do prowadzenia terapii akcesoriów. Użytkowany w szkole sprzęt został zakupiony w 2010r. a metoda nieustannie się rozwija i posiadany sprzęt wymaga rozbudowy. Obecnie terapią objętych jest 26 dzieci a potrzeby są dużo większe. Projekt obejmuje także środki na sfinansowanie dodatkowych godzin pracy terapeutów – w szkole pracuje 3 nauczycieli będących licencjonowanymi terapeutami.
EEG Biofeedback ma bardzo szerokie zastosowanie u chorych jak i zdrowych dzieci i dorosłych. Daje lepsze rezultaty niż farmakoterapia. Efekty terapeutyczne są względnie trwałe – w przypadku dzieci z ADHD poprawa funkcjonowania utrzymywała się po roku od zakończenia treningu. Jednak należy zaznaczyć, że ze względu na fakt, że metoda ta opiera się na mechanizmie uczenia się, dla utrzymania pożądanego efektu, konieczne są sesje przypominające. Otrzymane efekty pozwalają uczniom lepiej funkcjonować
w warunkach szkolnych jak i w późniejszym dorosłym życiu. Wskazaniami do terapii metodą biofeedback są m.in.:
-
zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi,
-
nadpobudliwość psychoruchowa (ADHD),
-
deficyt koncentracji uwagi bez zachowań nadpobudliwych i impulsywnych (ADD),
-
problemy z wymową,
-
dziecięce porażenie mózgowe, padaczka,
-
autyzm,
-
problemy szkolne (dysleksja, dysortografia, dyskalkulia, dysgrafia),
-
agresja,
-
zaburzenia samooceny.
Więcej informacji o metodzie można przeczytać np. tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biofeedback,
https://portal.abczdrowie.pl/biofeedback
Grupa docelowa – zakupiony sprzęt wykorzystywany będzie do pracy z dziećmi z terenu Knurowa, posiadającymi wskazania do terapii.
Cel Projektu – rozbudowa i unowocześnienie pracowni Biofeedbacku i objęcie dzięki temu terapią większej liczby dzieci.
Korzyści – Zakup drugiego zestawu umożliwi pracę równolegle dwóm terapeutom i skróci czas oczekiwania na zajęcia. Zakupione zestawy i sprzęt będą służyć dzieciom przez kolejne lata.
Mamy nadzieję, że przedstawione informacje przybliżyły Państwu zaproponowany przez nas Projekt i zechcecie Państwo oddać swój cenny głos, który może sprawić, że z pracowni Biofeedback znajdującej się w Miejskiej Szkole nr 2 korzystać będzie coraz więcej potrzebujących pomocy dzieci a sama metoda stanie się bardziej znana wśród mieszkańców.
Na Projekt „TRENUJEMY MÓZGI UCZNIÓW KNUROWSKICH SZKÓŁ” mogą głosować wszyscy Knurowianie, którzy ukończyli 16 lat i zamieszkują w Rejonie 2 (ulice: Stefana Batorego, Władysława Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, Kosmonautów numery parzyste, Władysława Łokietka, Mieszka I, Jana Sobieskiego, Targowa, Bolesława Chrobrego, Ignacego Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Jarosława Dąbrowskiego, Aleksandra Puszkina, Juliusza Słowackiego, Władysława Stanisława Reymonta, Józefa Lompy, Pawła Stalmacha, Ignacego Krasickiego, Wita Stwosza, Jana Kochanowskiego, Władysława Broniewskiego, Wilsona numery parzyste do nr 32, Szpitalna od nr 10 do nr 22).
Głosować można będzie od 19.09.2016 do 07.10.2016 w budynku Urzędu Miasta przy ul. dr. Floriana Ogana 5 w godzinach pracy a także dodatkowo w sobotę 1 października 2016r. w godzinach od 10:00 do 15:00.
Zapraszamy grupy inicjatywne lub osoby prywatne do prezentacji swoich pomysłów i projektów za naszym pośrednictwem .
redakcja@iknurow.pl