Stało się! Rusza #CodeWeek2020!
Stało się! Rusza #CodeWeek2020!
Czekamy na to wydarzenie cały rok i wreszcie jest! Już jutro rusza Europejski Tydzień Kodowania, czyli #CodeWeek2020! Dołączcie do nas.
Przed nami ponad dwa tygodnie wydarzeń, webinarów i spotkań dotyczących programowania i kompetencji cyfrowych. Jednak przede wszystkim – dwa tygodnie świetnej zabawy! Sprawdźcie, jakie atrakcje czekają na uczestników #CodeWeek2020. Na pewno wybierzecie coś dla siebie.
O co chodzi z #CodeWeek?
#CodeWeek, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa, w której europejskie państwa (i nie tylko!) uczestniczą w przyjacielskiej rywalizacji w liczbie wydarzeń promujących naukę programowania i kompetencji cyfrowych. Organizatorem wydarzenia może być każdy – zaangażowany rodzic, pasjonat komputerów, nauczyciel czy lokalny aktywista. Nie stawiamy żadnych wymagań, co do wykształcenia czy umiejętności – liczą się dobre chęci!
W tym roku obchodzimy już ósmą edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania. Jak do tej pory Polska świetnie radziła sobie w tej rywalizacji. W zeszłym roku zajęliśmy drugie miejsce, organizując ponad 15 tysięcy wydarzeń! Te liczby robią wrażenie!
Również w tym roku liczymy co najmniej na powtórzenie tego sukcesu! Jak na razie idzie nam całkiem nieźle – na mapie wydarzeń mamy ich już ponad 12 tysięcy! 😊
Jak zorganizować wydarzenie? Zajrzyjcie na stronę www.gov.pl/koduj oraz do artykułu „Jak zacząć?”. Znajdziecie tam instrukcję jak – krok po kroku – zorganizować swoje wydarzenie w ramach #CodeWeek2020. Cały czas czekamy na zgłoszenia!
Jeśli więc jeszcze nie zgłosiliście swojego pomysłu do Europejskiego Tygodnia Kodowania 2020, nie wahajcie się i już dziś zostańcie częścią największej europejskiej społeczności pasjonatów nowych technologii!
Tydzień, a nawet dwa!
CodeWeek to jedyny taki tydzień w roku, który trwa… 16 dni. Dla nas jednak to i tak za mało, dlatego Europejski Tydzień Kodowania zaczęliśmy w tym roku już 7 października webinarem „Programowanie? To proste!”.
Zorganizowaliśmy go wspólnie z Tomaszem Rożkiem i kanałem Nauka. To Lubię! Jeśli nie mieliście okazji wziąć w nim udziału – nic straconego. W dowolnej chwili zajrzyjcie do zapisu z webinaru dostępnego na kanale Nauka. To Lubię!
Webinar to jednak tylko rozgrzewka. Wielkie Święto Programowania online startuje już jutro i potrwa do 25 października!
Zapiszcie tę datę – 10 października, godz. 16.00. To wtedy startujemy z maratonem programowania, który potrwa cztery godziny.
W tym roku postanowiliśmy połączyć siły z Klubem Młodego Programisty online. W ten sposób chcemy dotrzeć do dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych, ale przygotowaliśmy też coś dla nieco starszych adeptów programowania!
O godz. 16.00 zapraszamy na warsztaty z Klubem Młodego Programisty online dla rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych. Przedstawimy ideę CodeWeek oraz omówimy ideę naszych warsztatów. Zaprezentujemy przykłady wydarzeń i pokażemy jak zgłosić swoją inicjatywę!
O godz. 17.00 na zajęcia inaugurujące cykl 13 warsztatów z Klubem Młodego Programisty online zapraszamy przede wszystkim uczniów klas 1-6. Razem z naszymi trenerami poznacie m.in. kota Scratch’a!
10 października – 18.00 – webinar „Projektowania aplikacji mobilnej – zaopiekuj się błękitną planetą” > dołącz do wydarzenia
O godz. 18.00 przygotowaliśmy też coś dla starszych dzieci. Każdego, kogo interesuje projektowanie aplikacji mobilnych i chciałby tego spróbować – zapraszamy na warsztaty „Projektowania aplikacji mobilnej – zaopiekuj się błękitną planetą”. Na te zajęcia zapraszamy uczniów z klas 6-8 oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
10 października – 24 października – webinary CodeWeek z Klubem Młodego Programisty online > dołącz do wydarzenia
To nie koniec atrakcji! Przez cały czas trwania #CodeWeek2020 będą na Was czekać webinary prowadzone przez profesjonalnych trenerów programowania Klubu Młodego Programisty online! Z pewnością każdy z Was – bez względu na wiek i poziom zaawansowania – znajdzie tu coś dla siebie!
Aby dowiedzieć się więcej o zaplanowanych warsztatach oraz poznać ich dokładny harmonogram zajrzyjcie na stronę Klubu Młodego Programisty.
Będzie się działo!
Nie myślcie, że kończymy na sobocie. Przed nami dwa tygodnie codziennych zajęć, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Od 10 do 24 października, zarówno w dni robocze jak i weekendy, będziemy dla Was organizować darmowe webinary!
W weekendy, czyli 11, 17, 18 oraz 24 października w godz. 16.00-18.00 zapraszamy na dwugodzinne warsztaty.
W tych dniach – w pierwszej części spotkań, czyli od godz. 16.00 do 17.00 – czekamy na rodziców:
- 11 października (niedziela) o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie „Dlaczego warto programować?”.
- 17 października (sobota) o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie „Dlaczego warto uczyć się programowania blokowego?”.
- 18 października (niedziela) o godz. 16.00 zapraszamy na spotkanie „Czy gry komputerowe mogą być rozwijające?”.
- 24 października (sobota) o godz. 16.00 zapraszamy na ostatnie spotkanie „Co po Scratchu 3.0? …tworzenie gier i nie tylko…”.
Druga część, która odbywać się będzie w godz. 17.00 – 18.00 dedykowana jest dzieciakom! Podczas tych zajęć, pod okiem trenerów, będą uczyć się podstaw programowania i pisać swoje pierwsze linijki kodu!
W dni robocze, od wtorku do piątku, czyli od 13 do 16 października oraz od 20 do 23 października, czekają na Was jednogodzinne warsztaty programowania adresowane do uczniów klas 1-6. Zaczynamy zawsze o godz. 17.00.
Co ważne, poziom warsztatów będzie wzrastał wraz z upływem kolejnych codeweekowych dni, więc weźcie to pod uwagę planując swoje uczestnictwo.
- 13, 14, 15, 16 października warsztaty skierowane są do najmłodszych uczniów z klas 1-2 oraz dzieci, które wcześniej nie miały styczności z nauką programowania.
- 20 i 21 października na zajęcia zapraszamy nieco starszych uczestników – z klas 3-4 – oraz młodsze dzieci, które miały już styczność z nauką programowania.
- 22 i 23 października odbędą się specjalnie zajęcia dla uczniów klas 5-6 oraz młodszych dzieci, które są już zaawansowane w nauce programowania
Zaprogramowana mapa
Jeśli jeszcze Wam mało, zajrzyjcie na mapę CodeWeek. Znajdziecie na niej już ponad 12 tysięcy inicjatyw, spośród których ponad 300 ma charakter ogólnodostępnych sesji online. Co to znaczy? To znaczy, że dołączyć do nich może każdy zainteresowany. Sami sprawdźcie na codeweek.eu!
Jeśli natomiast poczujecie się zainspirowani, cały czas możecie jeszcze wziąć udział w CodeWeek jako autorzy wydarzeń! Nie warto z tym zwlekać – na organizatorów 1000 pierwszych wydarzeń online czekają wyjątkowe nagrody. Więcej informacji o konkursie i jego zasadach znajdziecie na koduj.gov.pl. W opublikowanym tam artykule „Jak zacząć?”, znajdziecie także odpowiedź na wszystkie pytania.
Zachęcamy do śledzenia naszych kont w mediach społecznościowych – na Facebook’u oraz Instagramie, a także do zaglądania na stronę www.gov.pl/koduj. Publikujemy tam wszystkie aktualności dotyczące Europejskiego Tygodnia Kodowania oraz organizowanych przez nas konkursów i wydarzeń!
W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów, możecie kontaktować się z nami także mailowo pod adresem: programowanie@mc.gov.pl. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Do zobaczenia na #CodeWeek2020!
************
Materiał został przygotowany w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014–2020. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik.