Śląsk: Badania przesiewowe w PGG S.A. przebiegają sprawnie
Trwa akcja pobierania próbek do badań przesiewowych górników trzech kopalń Polskiej Grupy Górniczej S.A., w których powstały ogniska epidemiczne SARS-CoV-2.
W ramach zarządzonych przez ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego testów przesiewowych na Śląsku wśród pracowników Polskiej Grupy Górniczej S.A. od czwartku 7 maja do soboty wieczorem w punktach pobierania wymazów typu drive-thru specjalistom udało się pozyskać 2730 próbek do badań.
Dzisiaj można się spodziewać jeszcze 2,5-3 tys. próbek.
Punkty ulokowano przy szpitalach w Rybniku, Gliwicach i Katowicach, gdzie w kopalniach Jankowice (ROW), Sośnica i Murcki-Staszic odnotowano tzw. ogniska epidemiczne, czyli największą liczbę zainfekowanych i skierowanych na kwarantanny górników.
Aby przebadać jak największą możliwą liczbę pracowników w niedzielę dwa dodatkowe punkty pobierania próbek zainstalowano bezpośrednio przy kopalniach Murcki-Staszic i Sośnica.
Decyzją wojewody śląskiego i służb sanitarnych postanowiono przedłużyć program o dwa dodatkowe dni – poniedziałek i wtorek – w przypadku katowickiej kopalni Murcki-Staszic.
Realizację programu omawiano w niedzielę na telekonferencji wojewody śląskiego, służb sanitarnych i kierownictwa spółek górniczych. Uczestnicy ocenili, że duże zaangażowanie wojewody wraz ze sztabem ma niebagatelny wpływ na sprawny przebieg badań i ochronę załóg górniczych.
W przeprowadzeniu akcji pomagają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz epidemiolodzy zadysponowani na Górny Śląsk z mniej obciążonych regionów kraju.
Materiał biologiczny transportowany jest na bieżąco do laboratoriów poza województwem śląskim. Trwa w tej chwili opracowywanie testów. Kompletne wyniki badań przesiewowych powinny być znane w najbliższym czasie.
Niezależnie od programu badań przesiewowych w kopalniach wysokiego ryzyka na bieżąco działa pięć zespołów mobilnych w tzw. wymazobusach, które docierają do domów pracowników kopalń odizolowanych na kwarantannach.
Sztab kryzysowy w Polskiej Grupie Górniczej S.A. pozostaje na bieżąco w kontakcie z państwowymi służbami sanepidu i pod ich nadzorem koordynuje działania prewencyjne w walce z koronawirusem w spółce. Po ogłoszeniu przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wzmożonego poziomu kontroli sanitarnej na Górnym Śląsku w sobotę Polska Grupa Górnicza S.A. m.in. rozesłała 36 tys. sms-ów z apelem do swych pracowników o zachowanie ostrożności, ograniczenie kontaktów i nieopuszczanie domów bez wyraźnej konieczności. W ramach komunikacji wewnętrznej w zakładach górniczych PGG S.A. przeprowadzono też w trakcie weekendu kolejną odsłonę kampanii informacyjnej, kierując do załóg kopalń apel „Górniku, bądź uważny, chroń zdrowie!” oraz wiadomości „Jak walczymy z koronawirusem”.
Od początku pandemii PGG S.A. wspiera system ochrony zdrowia w walce z epidemią. Z Centralnego Magazynu Środków Ochrony w PGG S.A. do szpitali wysyłane są niezbędne lekarzom i pielęgniarkom maski, kombinezony, płyny dezynfekcyjne. Do pomocy w stacjach sanepidu delegowani są pracownicy i trafia tam wsparcie techniczne. Zakład Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A. instaluje nowe infolinie dla górników z kopalń ryzyka. Spółka zaopatrzyła szpitale w kamery termowizyjne. Współfinansuje zakup nowoczesnej aparatury dla laboratoriów wykonujących testy na obecność SARS-CoV-2.
info: PGG