Rybnik: W Kamieniu popływamy już tego lata!
Teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku-Kamieniu powoli, ale konsekwentnie odzyskuje dawny blask. Już wkrótce ruszą prace, związane z zagospodarowaniem terenu i przekształceniem jego części w naturalne kąpielisko.
– Ośrodek w Rybniku-Kamieniu jest głęboko zakorzeniony w świadomości mieszkańców, jako miejsce rekreacji i odpoczynku. Rybniczanie z sentymentem wspominają funkcjonujące tutaj przez wiele lat kąpielisko, bo dla wielu z nich było ono wtedy synonimem letnich wakacji, beztroskiego wypoczynku nad wodą – przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – I choć to miejsce wciąż oferuje szerokie możliwości spędzania wolnego czasu, jak pluskadełko, plac zabaw, siłownia na wolnym powietrzu czy boiska do piłki plażowej i nożnej, to tęsknota za basenem wciąż jest bardzo żywa. Dlatego biorąc pod uwagę powodzenie, jakim cieszyło się otwarte w ubiegłym roku kąpielisko Pniowiec, zdecydowaliśmy zorganizować w Kamieniu podobne miejsce na bazie niecki dawnego basenu – mówi prezydent.
Całość prac na terenie ośrodka, które odbywać się będą na zasadzie remontu istniejącej infrastruktury, ma doprowadzić do przekształcenia niecki po basenie w naturalne kąpielisko. Jest to możliwe dzięki tzw. „czystej wodzie”, która jest efektem inwestycji w kanalizację.
– Przed decyzją o przystąpieniu do inwestycji, została dokonana ocena stanu technicznego urządzeń wodnych oraz grobli. Stworzono szczegółowy harmonogram prac, projekt zagospodarowania terenu, dokonano uzgodnień co do rodzaju prac, czasu ich trwania i kosztów – mówi Rafał Tymusz, dyrektor MOSiR w Rybniku.
Prace planowane w 2019 roku obejmą budowę plaży od strony wschodniej, budowę tzw. plaży suchej w miejscu byłego brodzika, przygotowania powierzchni pod podesty widokowe, wymianę elementów komory na tarasie WOPR oraz poniżej kąpieliska, a także stworzenia ciągów pieszo-rowerowych. Remont dotyczyć będzie także elementów małej architektury (ławki, balustrady), roślinności wraz z nasadzeniami oraz prac związanych z oświetleniem terenu. Koszt całości szacowany jest na 3,4 mln zł.
W latach kolejnych planowane jest przeprowadzanie napraw i remontów w zakresie techniczno-budowlanym istniejącego obiektu. Warto zaznaczyć, że szacunkowa kalkulacja budowy podobnego obiektu od stanu zerowego opiewa na blisko 13 mln zł.
Przyrodnicze walory Kamienia
Ciekawostką jest fakt, że podczas prac wstępnych na terenie ośrodka w Kamieniu stworzono plan naturalizacji przyrodniczej terenu. Na całym obszarze inwestycji planowane jest stworzenie nowego zbiorowiska oraz renaturalizacja istniejącego. Będą wykonane nasadzenia w postaci roślin łęgowych, roślin szuwarowych, łąki, traw oraz krzewów.
Zinwentaryzowano tutaj również żerowiska ptaków: jeden gatunek objęty ochroną – błotniak stawowy (Circus aeruginosus), dwa gatunki ssaków podlegających ochronie częściowej – bóbr europejski (Castor fiber) i wydra (Lutra lutra) i jeden objęty ochroną czynną ścisłą – nocek duży (Myotis myotis). Wykazano również obecność 20 gatunków mchów, dwa gatunki mięczaków, 8 gatunków płazów i 4 gatunki gadów. Wszystkie gatunki podlegają ochronie prawnej.
Info: rybnik.eu