Kultura i rozrywkaRegionRybnik

Rybnik: „Powrót do przeszłości… Spacerem przez Rybnik z historią w tle”

Autorzy: Beata Szołtysek i Arkadiusz Ochmański

 

02.08.2021 r

ODKRYWAMY TAJEMNICE RYBNIKA…

 

28.07.2021 , w Rybniku, odbył się PIERWSZY WARSZTAT TERENOWY dla nauczycieli   i miłośników regionu z cyklu „Powrót do przeszłości… Spacerem przez Rybnik z historią w tle”. 

 

Tematem spaceru edukacyjnego był „RYBNIK NAJDAWNIEJSZY”. Pasjonaci regionu poznali wiele tajemnic miasta sprzed kilkuset lat, odkrywali dziedzictwo kulturowe z czasów „wieków średnich” w centrum Rybnika, a także wysłuchali mało znanych anegdot na temat magnackich rodów – średniowiecznych władców ziemi rybnicko-raciborskiej. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu miłośników lokalnych dziejów, którzy z wypiekami na twarzy słuchali ciekawostek na temat dawnego oblicza miasta.

 

Trasa zwiedzania objęła m.in.: 

 

 – gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP na Cerekwickiej Górze (kaplica na dawnym cmentarzu przy ul. Gliwickiej),

– ul. Raciborską  – Hallera (dawny trakt prowadzący do Raciborza – średniowiecznej stolicy księstwa Raciborskiego – głównego miasta w regionie),

– Plac kościelny przed Kościołem Matki Boskiej Bolesnej (tzw. Starym kościołem),

– Dawny Zamek Piastów Śląskich (dawny zamek – obecnie siedziba sądu, a kiedyś podobno miejsce klasztoru Norbertanek) przy Placu Kopernika,

 – Rynek.

 

Zwieńczeniem spaceru była wizyta na jednej z wystaw stałych Muzeum im. o. Emila Drobnego przy rybnickim Rynku pt. „Cechy Rzemieślnicze Górnego Śląska do 1939 roku”.

 

Przewodnikiem wycieczki był Pan dr Jacek Kamiński – pasjonat wiedzy o mieście, autor rozprawy naukowej „Dwudziestowieczne plany urbanistyczne Rybnika i ich realizacje”.  

 

Koordynatorem cyklu spacerów historycznych po Rybniku jest Pani Beata Szołtysek z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej „WOM” w Rybniku,  nauczyciel-konsultant i pasjonatka edukacji przez sztukę. 

 

Kolejne spotkanie w terenie z cyklu odbędzie się 4 SIERPNIA (środa), godz. 09:00-12:00. Tematem warsztatu terenowego będzie „RYBNIK w czasach Królestwa Prus”.

 

Zapisy pod adresem:  https://wom.edu.pl/?page_id=17768 (na dole strony, opcja ZAPISY ONLINE—>ZAPISZ SIĘ).

 

Dojazd z Knurowa komunikacją miejską:

 

Linia 194 w kierunku Czerwionki-Leszczyn (odjazd z przystanku Knurów Szpitalna 07:45) , z przesiadką na przystanku KWK Dębieńsko w autobus 311 B (odjazd 08:11). Wysiadamy na przystanku Rybnik Śródmieście Chrobrego.

 

Powrót:

 

Linia 18 (ZTZ Rybnik)

 

12:25  z przystanku Rybnik Śródmieście Bazylika w kierunku Leszczyn.

 

Przesiadka na 194- przystanek Leszczyny Broniewskiego (odjazd w kierunku Knurowa/Gliwic-12:54)

 

UWAGA! 

 

Należy zakupić osobno bilety autobusowe ZTM na 194, na linię 311 B 

 

(MZK Jastrzębie, bilet dostępny u kierowcy lub przez aplikację na smartfon „zbiletem.pl”  ze sklepu Google Play lub AppStore, instrukcja obsługi: https://www.youtube.com/watch?v=Ot5637gXu4U&t=4s), linię 18 (ZTZ Rybnik, bilet dostępny u kierowcy)