Rybnik: GALERIA SZTUKI OŻYWI ŚRÓDMIEŚCIE
W śródmieściu Rybnika powstaje pawilon Centrum Edukacji Artystycznej, w którym znajdzie się przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej.
– Konsekwentna realizacja kolejnych etapów projektu „Rzeczna” nie tylko poprawia estetykę i funkcjonalność śródmieścia, ale przywraca życie miejscu, które jeszcze niedawno było tylko parkingiem – przypomina Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Dziś, różnorodne funkcje poszczególnych zabudowań kwartału doskonale się uzupełniają, stwarzając wyjątkową przestrzeń miastotwórczą. Mieszkania, punkty usługowe, galeria sztuki – a wszystko to połączone funkcjonalnym układem komunikacyjnym, czynią to miejsce dostępnym zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych czy rowerzystów – przekonuje prezydent.
Impulsem do stworzenia w Rybniku galerii sztuki była twórczość pochodzących stąd artystów: Adolfa Ryszki i Edwarda Sitka – cenionych w świecie rzeźbiarze, w naszym mieście praktycznie zupełnie nieznanych. Powstająca nowoczesna przestrzeń wystawiennicza posłuży zarówno upamiętnieniu obu twórców, jaki odpowiedniej ekspozycji różnego rodzaju wystaw – rzeźb, malarstwa czy nowoczesnych ekspozycji. To o tyle istotne, że obecnie właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełnia wymogów wystawienniczych, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego oświetlenia mającego ogromne znaczenie dla odpowiedniego wyeksponowania prezentowanych dzieł.
– Miasto takie jak Rybnik – nowoczesne, ambitne – musi mieć coś do zaoferowania każdej grupie mieszkańców – mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika. – Ze względu na niemożność sprowadzania do Rybnika niektórych wystaw, byliśmy w pewnym sensie odcięci od wydarzeń, będących ważną częścią życia kulturalnego. Profesjonalna przestrzeń wystawiennicza pozwoli na obcowanie ze sztuką bez konieczności szukania jej poza granicami naszego miasta – zaznacza przewodniczący.
Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter zaprojektowany został z myślą o dostępności z każdej ze stron, a prosta bryła wraz z otoczeniem ma stanowić tło dla planowanych imprez i wystaw artystycznych. Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra – zwycięzca konkursu architektonicznego, ogłoszonego w 2017 roku przez Miasto Rybnik, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.
Prace budowalne wykonuje wybrane w przetargu konsorcjum firm: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca i PBO Śląsk Sp. z o.o., z Sosnowca, za kwotę blisko 8,4 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełom maja i czerwca przyszłego roku.
info: rybnik.eu
Fot. M. Koczy