Region: Śnięte ryby w zbiorniku Dzierżno Duże
W minioną sobotę, 3 sierpnia pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach podjęli interwencję na zbiorniku Dzierżno Duże w powiecie gliwickim, gdzie odkryto śnięte ryby.
Akcja polegała na zbiórce ryb, które znalazły się w dwóch lokalizacjach akwenu. Do wczesnych godzin popołudniowych z wody wyjęto kilkadziesiąt egzemplarzy ryb różnych gatunków. W trakcie działań inspekcyjnych, które obejmowały zarówno teren wodny, jak i lądowy, uczestniczyli Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach oraz Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach.
O zdarzeniu powiadomiono Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny w Katowicach, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Katowicach, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gliwicach oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gliwicach.
4 sierpnia kontynuowano działania terenowe związane z interwencją. W wyniku dalszych patroli zarówno z lądu, jak i z wody, odkryto znaczną ilość śniętych ryb. Do godzin przedpołudniowych w niedzielę z wody wyjęto około 400 kg ryb, a bilans na dzień 3 sierpnia wyniósł około 440 kg. W akcję zaangażowane są również jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Rybackiej.
Na bieżąco informowane są odpowiednie służby i instytucje, a także sprawdzono działanie urządzeń upustowych zbiornika Dzierżno Duże, który dostarcza wodę do Kanału Gliwickiego. Utrzymywany jest minimalny upust wody, co ma na celu ograniczenie migracji ewentualnych przyczyn śnięcia ryb do Kanału Gliwickiego. Działania PGW WP RZGW w Gliwicach będą kontynuowane przez następne dni.
Wojewoda Śląski wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego (od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec).
Pod pojęciem korzystania z wód rozumie się w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodami.
Fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach