Region: Rynek pracy w Katowicach
Praca w Katowicach – sytuacja na rynku
Górnictwo to nie jedyny sektor, który gwarantuje pracę w Katowicach. Poszukiwani są także m.in. pracownicy z branży budowlanej, IT czy ochrony zdrowia. Opisujemy sytuację na rynku pracy w Katowicach. Zobacz, do kogo skierowane są oferty pracy zamieszczane przez lokalnych pracodawców.
Dane dotyczące rynku pracy w Katowicach
Katowice, niegdyś uchodzące za jeden z głównych ośrodków polskiego górnictwa, dziś są nowoczesnym miastem, które rozwija się w wielu kierunkach. Inwestorzy chętnie lokują swój kapitał w stolicy woj. śląskiego. Różnorodność lokalnego rynku pracy można dostrzec, sprawdzając aktualne ogłoszenia o pracę w Katowicach – GoWork.
Stopa bezrobocia w sercu Śląska wynosi 1,8 proc. (stan na 31 sierpnia 2021 r. według GUS), co oznacza, że dla chętnych znajdzie się tu praca. Katowice mogą liczyć na wsparcie finansowe na poziomie samorządowym, rządowym i unijnym. Miasto położone jest przy kilku istotnych szlakach komunikacyjnych, co w połączeniu z jego potencjałem czyni je jednym z najatrakcyjniejszych w Polsce ośrodków miejskich dla inwestorów.
W Katowicach rozwijają się m.in. sektor przemysłowy, energetyczny, usługowy, transportowy czy technologiczny. Bardzo niskie bezrobocie sprawia, że w stolicy województwa śląskiego to pracodawcy zabiegają o pracowników, proponując korzystne warunki zatrudnienia kandydatom.
Praca w Katowicach: kto ją znajdzie?
Jakich pracowników poszukuje się w stolicy województwa śląskiego? W ramach badania „Barometr zawodów” stworzono prognozę dotyczącą zapotrzebowania na pracowników, która zawiera m.in. listę zawodów deficytowych. Opisuje ona, kto najprędzej znajdzie zatrudnienie. Katowice w 2021 roku najbardziej potrzebują: nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, projektantów i administratorów baz danych, programistów i pracowników służb mundurowych.
Poza nimi na lokalnym rynku pracy znajdzie się miejsce dla przedstawicieli następujących branż:
Kto może mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia?
Mimo niskiej stopy bezrobocia w tym niemal 300-tysięcznym mieście są również takie grupy, którym trudno jest znaleźć zatrudnienie. W Katowicach należą do nich przede wszystkim osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy, czyli:
Pracodawcy oczekują od kandydatów doświadczenia zawodowego, lecz jednocześnie obawiają się zatrudniania osób starszych, które w ich przekonaniu mogą być mniej efektywne i nie posiadać aktualnej wiedzy.
Duży problem ze znalezieniem ofert pracy w Katowicach mogą mieć również zatrudnieni w sektorze turystycznympracownicy biur podróży i obsługi turystycznej. Ten stan rzeczy spowodowany jest zmniejszeniem zapotrzebowania na tego rodzaju usługi, które wynika z obecnej sytuacji epidemicznej. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że od momentu opublikowania „Barometru zawodów” na 2021 rok zniesiono wiele obostrzeń, a sytuacja wspomnianych pracowników mogła ulec poprawie.
Gdzie szukać ofert pracy z Katowic?
Mieszkańcy stolicy województwa śląskiego mają wiele możliwości zawodowych. Większość z nich nie będzie mieć trudności ze znalezieniem pracy w Katowicach. Kandydaci powinni stworzyć profesjonalne CV, a następnie aplikować na wybrane oferty. Gdzie ich szukać?
Pracodawcy zamieszczają oferty pracy na łamach serwisów pracy, lokalnych i ogólnopolskich portali ogłoszeniowych, serwisów branżowych, a coraz częściej także w mediach społecznościowych. Część przedsiębiorców sama znajduje kandydatów, np. za pośrednictwem LinkedIn, warto zatem założyć lub zaktualizować swój profil.
Oferty pracy z Katowic dostępne są również w lokalnym urzędzie pracy czy agencjach pracy, w prasie i radiu. Poszukując zatrudnienia, warto odwiedzić także odbywające się tu cyklicznie targi pracy, by pozyskać wartościowe kontakty.
Rynek pracy w Katowicach jest w dobrej kondycji, a przedsiębiorcy wciąż poszukują rąk do pracy. Przedstawiciele większości branż nie będą mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
info: GW