NewsyRegion

Region: PRZEDSIĘBIORCY NIE WIEDZĄ, JAK KORZYSTAĆ Z IP BOX I ULGI B+R

PRZEDSIĘBIORCY NIE WIEDZĄ, JAK KORZYSTAĆ Z IP BOX I ULGI B+R

Choć ulga badawczo-rozwojowa obowiązuje już od 2016 roku, a Innovation box od początku 2019 roku, to pierwszy raz ta druga zostanie rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym. Wielu przedsiębiorców nie wie jednak, jak z nich korzystać, czy można je ze sobą łączyć, by zaoszczędzić na podatkach. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jakie przywileje wiążą się z obiema ulgami i jakie profity można z nich czerpać.

Ulga B+R, która weszła do przepisów podatkowych 1 stycznia 2016 roku, została wprowadzona na działalność badawczo-rozwojową. Dzięki niej od 1 stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, bez względu na jej wielkość, mogą korzystać z odliczenia w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych lub do 150% w przypadku centrów badawczo-rozwojowych.

Wydatki poniesione na działalność B+R mogą zostać dwukrotnie odliczone przez podatnika, po raz pierwszy w momencie ujęcia ich w kosztach uzyskania przychodów firmy, a po raz drugi poprzez odliczenie ich od podstawy opodatkowania jako ulgę podatkową w zeznaniu rocznym. Natomiast w przypadku, gdy podatnik poniósł stratę ze swojej działalności albo osiągnął dochód niższy niż przysługujące odliczenie z tytułu ulgi B+R, ma prawo przenieść na kolejne 6 lat koszty kwalifikowane w celu ich późniejszego uwzględnienia w zeznaniu rocznym, obniżając tym samym kwotę podatku do zapłaty – mówi Agata Wleklińska z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland.

Należy pamiętać, że takie wydatki muszą być ujęte odrębnie w ewidencji księgowej spółki, choć jednocześnie są one wydatkami, które standardowo spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Spełnienie powyższych wymogów pozwala na odliczenie 100% lub 150% takiego kosztu od obliczonego dla podatnika dochodu do opodatkowania.

Według opublikowanych przez Ministerstwo Finansów danych liczba podmiotów, które zdecydowały się skorzystać z preferencji B+R systematycznie rośnie, jednak jak pokazują statystyki, wzrost ten nie jest jeszcze zadowalający. W 2018 roku z ulgi skorzystało 984 podatników, co stanowi wzrost o prawie trzy czwarte w stosunku do roku poprzedniego, a biorąc pod uwagę, że w 2016 r. z odliczenia skorzystało jedynie 264 podmiotów można stwierdzić, że zainteresowanie tą preferencją stale wzrasta. Jednak biorąc pod uwagę korzyści jakie daje zastosowanie ulgi, które oznaczają nie tylko oszczędności podatkowe, ale również możliwość podniesienia dynamiki rozwoju oraz kreatywności podmiotów gospodarczych oraz to, że spośród ponad 3 mln podmiotów gospodarczych działających w Polsce z ulgi B+R w 2018r. skorzystało jedynie 984 podmiotów, to wynik jest wręcz zatrważający. Zatem liczba podmiotów prowadzących prace badawczo-rozwojowe, jest cały czas zbyt mała, za co podatnicy winą obarczają, m.in. niejasne przepisy – dodaje ekspertka.

INNOVATION BOX

Druga ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku i jest ściśle związana z ulgą B+R. Warunkiem koniecznym do skorzystania z IP BOX jest prowadzenie działalności B+R bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej. Zastosowanie tej preferencji natomiast nie wyklucza możliwości równoczesnego korzystania z ulgi B+R. IP BOX daje prawo do preferencyjnej 5% stawki podatku wszystkim przedsiębiorcom, którzy prowadzą innowacyjną działalność i spełniają określone warunki, bez względu na formę prowadzenia działalności.

Należy pamiętać, że IP BOX jest rozwiązaniem dotyczącym przychodów (korzyść podatkową uzyskuje się poprzez generowanie dochodów), natomiast B+R jest ulgą kosztową, w przypadku której korzyść podatkową uzyskuje się poprzez ponoszenie wydatków – kontynuuje Agata Wleklińska.

Ulgę B+R można uwzględnić przy obliczaniu dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, natomiast IP BOX – przy dochodach z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Taka ulga ma zachęcić przedsiębiorców do angażowania się w działalność badawczo-rozwojową i może z niej korzystać każda firma, która chce skomercjalizować swój wynalazek.

PRZEPISY A RZECZYWISTOŚĆ

Koszty w ramach ulgi B+R można odliczyć przy jednoczesnym wykorzystaniu ulgi IP BOX, lecz nie w ramach jednego dochodu. Podatnik w tym samym roku podatkowym może zastosować ulgę B+R oraz IP BOX wobec różnych kategorii dochodu (B+R wobec dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych oraz IP BOX wobec dochodu z kwalifikowanego IP). Może również zdecydować o skorzystaniu tylko z ulgi B+R lub tylko z preferencji IP BOX, bądź z ulgi i preferencji, w zależności od jego sytuacji faktycznej warunkowanej cyklem rozwojowym kwalifikowanego IP.

Dużym problemem jest niewystarczające korzystanie z obu przywilejów, które pozwalają na osiągnięcie oszczędności podatkowych, a z drugiej strony dają szansę na rozwój innowacji i kreatywności w Polsce. Przez niejasne przepisy oraz definicje przedsiębiorcy nie wiedzą, jak dokładnie mogą korzystać z B+R i IP BOX i czy mogą je łączyć. W końcu działalność B+R to nie tylko prace nad stworzeniem produktów czy technologii innowacyjnych na skalę światową, lecz dla celów tej ulgi ta innowacyjność produktu bądź procesu jest oceniana na poziomie danego przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od odpowiedniej kampanii i wyjaśnienia przedsiębiorstwom, na czym one polegają – kończy ekspertka.