InformacjeKulinariaRegion

Region: Nasze kulinarne dziedzictwo

W Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie odbyła się dwudziesta trzecia edycja konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który ocenia najlepsze regionalne produkty żywnościowe oraz potrawy. W wydarzeniu wzięła udział Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło dziewięć ekip gastronomicznych, które zaprezentowały przystawki, zupy oraz dania główne, a 52 produkty rywalizowały w czterech kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. Komisje konkursowe, biorąc pod uwagę walory smakowe oraz tradycyjne metody produkcji, miały trudny wybór z powodu wysokiego poziomu rywalizujących potraw i produktów. W części gastronomicznej przyznano trzy główne nagrody oraz dwa dodatkowe wyróżnienia, natomiast w kategorii produktów rozdano równorzędne pierwsze nagrody oraz wyróżnienia.

W kategorii najlepszej potrawy regionalnej pierwsze miejsce zajęła kartoffelsalat oraz tradycyjna rolada śląska z czornymi kluskami i modrą kapustą, przygotowana przez Gospodarstwo Rolne „Kudłaty Zakątek”. Drugie miejsce zdobyły germuszka oraz schab sztygarski, kluski śląskie i modra kapusta, przygotowane przez KGW Popielów – Radziejów, a trzecie miejsce przyznano zupie z młodzików i młodziki pieczonymi na maśle, autorstwa Gospodarstwa Ogrodniczo-Hodowlane „Zagroda na pograniczu” Joachim Marcziński. Wyróżnienia trafiły do Koła Gospodyń Wiejskich „Pradlanki” za polewkę i kućmok oraz do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej koło Drogomyśl za kompot z pieczek i groch z pieczkami.

W kategorii najlepszy regionalny produkt żywnościowy, w podkategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego, w przetworach mięsnych przyznano nagrody za kiełbasę baranią (Tadeusz Wantulak) oraz wołowinę wędzoną (Sławomir Czekaj Rolniczy Handel Detaliczny). W podkategorii produktów mlecznych zwyciężyło kwaśne mleko od Jakuba Wątora z „Dalidówka Sery Kozie i Krowie”, a w podkategorii miodów nagrodzono miód nawłociowy od „Pasieki w Sercu Jury” Mariusza Zagały. Wyróżnienia otrzymali PPHU Stanisław Panek za pasztetową w jelicie naturalnym oraz Aneta Nogowczyk z „Zagroda Edukacyjna u Źródeł” za bundz wędzony.

W kategorii produktów regionalnych pochodzenia roślinnego, w podkategorii przetworów owocowych nagrodzono powidła agrestowe KGW Golce, a w przetworach zbożowych przyznano nagrody za nudle śląskie (Wytwórnia Makaronów Stefan Friedek) oraz chleb z sabatnika (Consonni Sp. z o.o. sp. k.). W podkategorii wyrobów cukierniczych zwyciężyły szulki od Ewangelickiego Stowarzyszenia Maria-Marta oraz rogaliki częstochowskie od PPH „Aleksandra” s.c. Aleksandra Rycharska i Michał Parkitny. Wyróżnienia otrzymały Agromrówka Tomasz Mrowiec za buchtę drożdżową z owocami i posypką oraz Ryszard Tkacz Wyroby Cukiernicze za będziński wianuszek dożynkowy.

W kategorii napojów regionalnych pierwszą nagrodę w podkategorii napojów alkoholowych zdobyło wino Motyle od Winnicy Laguna Lech Sikora, a wyróżnienia przyznano Ewie Zawadzkiej z „Nawłociowej Pasieki” za herbatę z ogrodu „Skarby Biskupic”, Przemysławowi Rapaczowi za nalewkę z czarnego bzu oraz KGW Pradlanki za nalewkę z rokitnika. W kategorii innych produktów regionalnych pierwszą nagrodę zdobyło Gospodarstwo Rolne Sylwia i Leszek Szczotka za pszczyńskie grzybki, a wyróżnienia otrzymały Krystyna Halabowska za olej z ostropestu oraz Małgorzata Solich KGW Popielów-Radziejów za kłobuszki.

Nominacje do nagrody „Perła 2024” otrzymały m.in. szynka dojrzewająca z jagnięciny, miód leśny, ogórki omy Hildy, pisarzowicki kołocz weselny oraz wiślańska herbata z zielin, a także potrawa zupa z młodzików i młodziki pieczone na maśle. Krajowa Kapituła Konkursu, która wybierze najlepsze produkty i potrawy spośród nominowanych, ogłosi laureatów na Targach „Smaki Regionów” w Poznaniu 28 września 2024 roku, podczas uroczystej gali wręczenia nagród „Perła” oraz „Klucz do Polskiej Spiżarni”.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego