Ciekawostki z ...Region

Region: 13. ŚBOT podczas Święta Śląska

Kilkaset osób spotkało się z żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas pierwszych dwóch dni „Święta Śląska” w Koszęcinie.

Wielu z nich po rozmowie z żołnierzami i poznaniu zasad działania WOT zdecydowało się wypełnić wniosek i tym samym zrobili oni pierwszy krok, by dołączyć do grona „terytorialsów”.

To pokazuje, że tego typu imprezy są świetnym miejscem do spotkania z lokalną społecznością w tym kandydatami do Wojsk Obrony Terytorialnej.

W trakcie imprezy ratownik medyczny nie tylko pokazuje jak wygląda „medycyna pola walki” ale i szkoli zarówno dzieci jak i dorosłych z zasad pierwszej pomocy. Na specjalnym fantomie mogą oni sami sprawdzić jak poprawnie wykonać reanimację.

Każdy może także sprawdzić na specjalnym urządzeniu skład i kondycję swojego ciała.

Gdy dzieci robią sobie wojskowy kamuflaż czy też pokonują militarny tor
przeszkód – rodzice mogą dowiedzieć się więcej na temat tego czym są Wojska Obrony Terytorialnej i jakie znaczenie mogą mieć dla lokalnej społeczności choćby
w przypadku klęsk żywiołowych.

Ci, którzy natomiast jeszcze nie wiedzą jak będą się czuli w mundurze mogą spróbować swoich sił strzelając na bojowo, czyli z wykorzystaniem ostrej amunicji w specjalnej 26 metrowej strzelnicy kontenerowej oraz przymierzyć kamizelkę kuloodporną i hełm.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią one uzupełnienie
i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Pod koniec września
w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy (tak zwana „szesnastka”) dla pierwszych 150 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej. W listopadzie piersi „terytorialsi” na Śląsku złożą przysięgę. W sumie do końca roku przeszkolonych na Śląsku na zostać 450 osób.
Ich misją będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny żołnierze Obrony terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach.

Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej są w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładane 53 tysięcy żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte
w każdym województwie.