Starostwo Gliwice

Powiat Gliwicki: Opieka nad osobami z niepełnosprawnością

Powiat Gliwicki od kilku miesięcy podejmuje działania, które mają na celu rozwiązanie kwestii zabezpieczenia opieki nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną posiadających jednego opiekuna, w sytuacjach uniemożliwiających sprawowanie tej opieki.

– W marcu br. z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych zorganizowaliśmy spotkanie poświęcone temu zagadnieniu. Rozmawialiśmy wówczas o opiece nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną m.in. w tzw. sytuacjach kryzysowych, związanych np. ze śmiercią jedynego opiekuna lub jego niespodziewaną chorobą czy koniecznością wyjazdu np. do sanatorium. Podczas spotkania powstał zamysł, by utworzyć w naszym powiecie możliwość całodobowej opieki w ramach już istniejących jednostek pomocy społecznej – tak, by w sytuacji, gdy opiekun nie może sprawować opieki, osoba z niepełnosprawnością natychmiast otrzymała fachową pomoc i znalazła się w odpowiednim ośrodku. Rozwiązaniem tego problemu byli bardzo zainteresowani obecni na spotkaniu włodarze i przedstawiciele gmin: Pilchowice, Rudziniec, Toszek i Wielowieś. Włodarze zgłosili nawet chęć partycypowania w kosztach utrzymania takiej placówki. Pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące kwestii prawnych i finansowych takiego rozwiązania – mówi wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga.

Kolejnym krokiem w tej sprawie było przekazanie wniosków ze spotkania naszym parlamentarzystom i zwrócenie się o pomoc w jej rozstrzygnięciu. 31 lipca senator RP Krystian Probierz wystosował list do wicestarosty Ewy Jurczygi, w którym przywołuje odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na powyższy temat. Wskazane zostały w niej rozwiązania prawne związane z zabezpieczeniem opieki w różnych sytuacjach osób wymagających wsparcia. Jednak nie wszystkie wskazane rozwiązania mogą być zastosowane w tej konkretnej sytuacji.

– Ciągle nie mamy szczegółowych rozwiązań dotyczących opieki nad osobami z niepełnosprawnością znaczną i głęboką, które wymagają całodobowej i fachowej opieki. Musimy pamiętać, że często są to osoby m.in. z zaburzeniami psychotycznymi, lękowymi. W przypadku braku opiekuna, podopieczny musi mieć zapewnioną 24-godzinną opiekę w specjalistycznym miejscu. Dlatego też tylko jedno z rozwiązań, które przywołuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, może być szybko i skutecznie zastosowane w naszym powiecie – a mianowicie: umieszczenie w ośrodku wsparcia, który może prowadzić  miejsca całodobowe okresowego pobytu (np. środowiskowym domu samopomocy).

W związku z tym Powiat Gliwicki rozważa utworzenie tzw. miejsc całodobowych w Ośrodku Wsparcia – Środowiskowym Domu Samopomocy w Knurowie. Tutaj widzimy sposobność zabezpieczenia opieki, jednak nie jest to możliwe przy obecnym finansowaniu. Z naszych szacunków wynika, że rzeczywiste koszty utrzymania miejsca całodobowego przewyższają o prawie połowę kwotę dotacji, która obecnie jest na ten cel przeznaczana. Działalność ŚDS jest finansowana z budżetu państwa.

W tej sytuacji Powiat Gliwicki po raz kolejny zwróci się do parlamentarzystów, tym razem z prośbą o zwiększenie środków finansowych z budżetu państwa na utrzymanie osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ośrodku wsparcia. Jest to konieczne ze względu na zabezpieczenie specjalistycznej opieki.
– W naszym powiecie to najszybszy realny sposób na uruchomienie takiej formy wsparcia, możliwy do realizacji pod warunkiem zwiększenia nakładów finansowych. Nie ukrywam, że bardzo liczymy na wsparcie naszych parlamentarzystów, wierząc w skuteczność ich działań – podkreśla wicestarosta Ewa Jurczyga i dodaje: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało również o pracach nad zmianami w uchwale Rady Ministrów w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, które objęłyby zagadnienia związane z opieką wytchnieniową dla rodziców lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Póki co, są one jednak na etapie projektu.
We wrześniu planujemy kolejne spotkanie z przedstawicielami instytucji pomocy społecznej i włodarzami gmin. O kolejnych podjętych krokach w tej sprawie, będziemy informować na bieżąco. Dołożymy wszelkich starań, by problem rozwiązać jak najszybciej, zdajemy sobie bowiem sprawę z trudnej sytuacji opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Info: starostwo.gliwice.pl