Powiat będzie świętował dożynki wspólnie z gminą Rudziniec
W niedzielę 30 sierpnia w Poniszowicach (gmina Rudziniec) odbędą się XVII Dożynki Powiatu Gliwickiego i Gminy Rudziniec.
Dożynki powiatowe, które co roku odbywają się w innej gminie powiatu gliwickiego, tym razem organizowane są w Poniszowicach, a Starostwo Powiatowe w Gliwicach przygotowuje je wspólnie z Gminą Rudziniec. Obchody Święta Plonów rozpocznie przejście korowodu dożynkowego przez miejscowość – na boisko LKS „Znicz” Poniszowice, gdzie o godz. 13.00 msza św. polowa odprawiona zostanie przez biskupa gliwickiego Jana Kopca. W części oficjalnej uroczystości nastąpi wręczenie odznaczeń i nagród – w tym nagrody „Bene Meritus”, przyznawanej przez Radę Powiatu Gliwickiego osobom, stowarzyszeniom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla powiatowej społeczności. Potem planowane są liczne występy, wystawy i atrakcje dla dzieci. Wystąpią m.in. Szlagier Maszyna, Duet Caro i zespół Chrząszcze. Dożynki zakończy wspólna zabawa taneczna.
– Rolnictwo jest w powiecie gliwickim ważną gałęzią gospodarki i ma duże znaczenie dla całego regionu – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Potwierdza to fakt, że już dwukrotnie w powiecie gliwickim organizowane były dożynki wojewódzkie. Pierwszy raz w 2008 roku, w Stanicy w gminie Pilchowice, a drugi raz w ubiegłym roku, w Pilchowicach. Nad tym ubiegłorocznym świętem plonów na naszym terenie patronat honorowy objął minister rolnictwa Marek Sawicki, który towarzyszył rolnikom w czasie dożynkowej zabawy.
Powiat gliwicki, mimo iż leży na Śląsku, jest zielony – szczególnie widać to w jego północnej części, w takich gminach jak Toszek, Wielowieś czy właśnie Rudziniec. Nawet jednak na południu powiatu, gdzie leży Knurów z funkcjonującą tu Kopalnią Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice”, nie brakuje terenów rolnych. Tuż obok kopalni znajdują się duże gospodarstwa, w tym znane w całym kraju wielkopowierzchniowe i bardzo nowoczesne gospodarstwo Grupy Butor.
Tereny typowo rolnicze zajmują ponad 52 proc. ogólnej powierzchni powiatu gliwickiego. Dobry stan środowiska naturalnego – nieskażone gleby i czyste powietrze – stwarzają możliwość rozwoju gospodarstw ekologicznych, a w połączeniu z urodą krajobrazu i walorami turystycznymi sprzyjają inwestowaniu w bazę turystyczną i rozwojowi agroturystyki. Zróżnicowany krajobraz, rozległe lasy (stanowiące 34 proc. powierzchni powiatu), zbiorniki wodne, zabytki architektury i techniki – wszystko to składa się na bogatą ofertę turystyczno-rekreacyjną tych terenów. Znane jest m.in. gospodarstwo agroturystyczne Kornelii i Krystiana Kiełbasów „Ranczo w Proboszczowicach” w gminie Toszek, słynące m.in. ze świetnej kuchni. Zdobywało niejednokrotnie najwyższe laury w konkursach kulinarnych, w tym np. słynną Perłę i nagrody Spichlerza Górnego Śląska.
W powiecie gliwickim kultywowany jest starodawny zwyczaj organizowania dożynek – święta, podczas którego rolnicy dziękują za szczęśliwie zebrane plony. Dożynki odbywają się co roku we wszystkich gminach (poza Knurowem, który ma charakter miejski) i w bardzo wielu sołectwach na terenie powiatu. Wioski tego dnia są pięknie dekorowane – niemal przed każdym domem zobaczyć można wystawę plonów, w tym owoców i warzyw, nie brakuje też wypchanych kukieł gospodarzy i gospodyń itp. Zawsze odprawiana jest msza święta w intencji rolników, sadowników, ogrodników i leśników. Święcony jest podczas niej chleb, który następnie gospodarz powiatu, gminy czy sołectwa dzieli między mieszkańców – z przesłaniem, aby nigdy go dla nikogo nie zabrakło.
Niezwykle malowniczy jest barwny korowód dożynkowy. Na jego czele zawsze niesione są korony – wielkie wieńce o wyszukanym kształcie, wykonane ze zbóż z tegorocznych plonów i kwiatów. W Poniszowicach zobaczymy 25 takich koron, reprezentujących wszystkie gminy rolnicze powiatu gliwickiego. Najwięcej z nich będzie z gminy Rudziniec – aż 15, wykonanych przez wszystkie sołectwa z tej gminy.
W korowodzie zobaczymy też 18 wesołych prezentacji – na wozach czy przyczepach ciągników mieszkańcy wiosek pokażą zabawne scenki z życia wsi. Śmiechu jest przy tym zawsze co niemiara, bo twórcy scenek nie szczędzą nikogo, w humorystyczny sposób prezentując to jak żyją, pracują, co ich boli, a co cieszy. Będą też w korowodzie jechały maszyny rolnicze, kombajny, zaprzęgi konne i jeźdźcy, bryczki, motocykle itp. – a wszystko na wesołą nutę.
Na placu dożynkowym ustawią się liczne stoiska. Będą się na nich prezentować instytucje rolnicze – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Swe stoisko wystawi też Grupa Klimowicz – bardzo prężna firma, w ramach której działają m.in. ogromne szklarnie w Paczynie (gmina Toszek), sady i uprawy warzyw. Jej pomidory czy ogórki znane są w całej Europie, gdyż ich odbiorcami są m.in. wielkie sieci handlowe. Będą też stoiska Powiatu Gliwickiego, gmin Rudziniec i Toszek oraz Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowicom. Nie zabraknie oczywiście kołocza, chleba ze smalcem i innych tradycyjnych smakołyków. Specjalne atrakcje czekać będą na najmłodszych – dzieci zobaczą Claun Dyzio Show i będą mogły szaleć na dmuchańcach.
Będziemy się tego dnia bawić przy muzyce zespołu Szlagier Maszyna, Duetu Caro i zespołu Chrząszcze. Szlagier Maszyna znana jest z piosenek w gwarze śląskiej, które bardzo lubi dożynkowa publiczność. Duet Caro na pewno zabawi wszystkich swymi śląskimi przebojami. Zespół Chrząszcze zaś przypomni nieprzemijające utwory sprzed lat, zabierając wszystkich w klimaty muzyczne lat 60-tych. Dożynki zakończy wspólna zabawa taneczna, trwająca do nocy.
Ważną rolę podczas Święta Plonów pełnić będą starostowie dożynek. Są nimi Marcin Kocur i Teodora Brzozowska. Pan Marcin prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 hektarów w miejscowości Poniszowice. Jest ono nastawione na uprawę zboża i rzepaku. Ponadto gospodarz posiada drobny inwentarz mieszany oraz konie dla celów rekreacyjnych. Pani Teodora wraz z rodziną prowadzi Gospodarstwo Rolne Poniszowice zajmujące się produkcją roślinną oraz zwierzęcą. Areał gospodarstwa to 570 ha gruntów ornych. Jego stado liczy 250 szt. W 2014 r. produkcja mleka wyniosła w nim 1,2 mln litrów, to jest około 10 tys. litrów od krowy. W 2015 r. w gospodarstwie tym oddano do użytku nową oborę wolnostanowiskową z legowiskami na 200 krów mlecznych oraz budynek z nowoczesną halą udojową.
Zapraszamy na XVII Dożynki Powiatu Gliwickiego i Gminy Rudziniec!
info: starostwo.gliwice.pl