Pomysłowo o prądzie w Czerwionce-Leszczynach – konkurs „Planeta Energii” rozstrzygnięty
Ponad 15 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach szkolnych dotyczących prądu elektrycznego, które sami przygotowali. W gronie najbardziej pomysłowych i nagrodzonych znaleźli się uczniowie z klasy II b i pani Monika Biesiada ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Stanisława Moniuszki w Czerwionce-Leszczynach. To dzięki nim miasto z dwudniową wizytą odwiedzi mobilne centrum nauki „Planeta Energii”, w którym dzieci będą sterować elektrownią wiatrową, dowiedzą się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie.
Udział w konkursie „Planeta Energii” to okazja do przeprowadzenia atrakcyjnych i nieszablonowych zajęć. Skorzystali z niej kreatywni nauczyciele, tacy jak pani Monika Biesiada z SP nr 6 w Czerwionce-Leszczynach, pod której okiem powstały niecodzienne projekty. Uczniowie z klasy II b m.in. przeprowadzili elektryczny pokaz mody, przygotowali przedstawienie teatralne o energii elektrycznej, skomponowali własną piosenkę pt. „Prąd – mądrze z niego korzystam” oraz zorganizowali konkurs na najciekawszy wiersz o prądzie. Dzieci wspólnie zaprojektowały też logo „Szkoła z dobrą energią”, wyrazowe i obrazkowe gry memory związane z prądem i elektryczną tabliczkę mnożenia. Drugoklasiści stworzyli także listę zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz wcielili się w rolę pisarzy i napisali książeczkę „Bajka o tym, jak Energa najjaśniejszą królową została”. Na zakończenie odwiedzili Urząd Gminy i Miasta, gdzie dowiedzieli się jakie przedsięwzięcia realizowane przez samorząd pozwalają efektywniej korzystać z energii w skali gminy.
– Do realizacji zadań w konkursie „Planeta Energii” starałam się podejść w sposób nietuzinkowy. Pomogła mi w tym otwartość moich uczniów, ich wszechstronne zainteresowania, ciekawość poznawcza oraz kreatywność. Dzieci zaangażowały się w projekt, za co jestem im ogromnie wdzięczna. Bycie w gronie zwycięzców, to dla nas bardzo duże wyróżnienie. Jesteśmy wdzięczni organizatorom programu za docenienie naszej pracy i zaangażowania. Z niecierpliwością czekamy na wizytę „Planety Energii” – mówi pani Monika Biesiada, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Stanisława Moniuszki w Czerwionce-Leszczynach.
Miasteczko, w którym włosy stają na głowie
W miasteczku „Planeta Energii”, które odwiedzi zwycięzców, w tym Czerwionkę-Leszczyny, dzieci zobaczą kosmiczny Energobus – laboratorium na kółkach, fascynujące eksperymenty i doświadczenia, film 3D oraz wezmą udział w multimedialnych zabawach i quizach z nagrodami. Będą mogły odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak m.in. kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny”) czy maszyna elektrostatyczna (elektryzują się od niej włosy). Miasteczko mogą odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.
Nietypowo o energii
Nauczyciele klas I-III, którzy przeprowadzają z dziećmi lekcje szkolne na temat energii elektrycznej, pracują w oparciu o program i materiały przygotowane przez Grupę Energa. Na ich podstawie w szkołach prowadzone są nietypowe zajęcia, inspirowane tematem energii elektrycznej, a dzieci poprzez doświadczenia i zabawę zdobywają wiedzę.
– Nawet najmłodszych uczniów można zainteresować trudnymi tematami i naukami ścisłymi, o ile są im one podane w przystępny sposób. Prąd elektryczny, urządzenia elektryczne towarzyszą każdemu z nas, w tym także naszym dzieciom, na każdym kroku. Czy możemy zatem pozwolić sobie na to, by najmłodsi nie mieli wiedzy o ich działaniu i bezpiecznym użytkowaniu? W „Planecie Energii” uczymy przez zabawę i bawimy się ucząc. A nauczyciele potwierdzają, że sposób w jaki to robimy jest skuteczny – mówi Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”.
Zwycięskie klasy zostaną nagrodzone dwudniową wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo klasy otrzymają laptopa z oprogramowaniem i zestaw edukacyjnych klocków Lego.
Mobilne centrum nauki pełne energetycznych atrakcji odwiedzi 10 miast: Białogard, Czerwionkę-Leszczyny, Gdańsk, Giżycko, Iławę, Kartuzy, Koziegłowy, Leszno, Płock i Suwałki.