Policja Śląska: „Policję tworzą ludzie…” nie tylko w mundurach
11 listopada to szczególna data, nie tylko ze względu na rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym samym dniu obchodzimy Dzień Służby Cywilnej, której funkcjonowanie, po raz pierwszy w niepodległej Polsce, określiła ustawa sprzed 100 lat. Z tej okazji aula KWP w Katowicach gościła dzisiaj pracowników Policji, którzy odebrali z rąk II Wicewojewody Śląskiego i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach medale, nagrody i listy gratulacyjne.
11 listopada 1918 roku, to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Wtedy też Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości, także w administracji. 17 lutego 1922 roku Sejm II RP uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej (Dz.U.R.P. nr 21 poz. 164).
„Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa”.
Obowiązywała ona aż do wybuchu wojny, a potem jeszcze przez 30 lat w powojennej Polsce. W 1974 roku została zniesiona przez znowelizowany Kodeks Pracy. Po 1989 roku powstawały różne koncepcje nowoczesnej służby cywilnej, wreszcie w lipcu 1996 roku przyjęto nową ustawę, która została zmieniona w marcu 2009 roku i obowiązuje do dzisiaj. W Policji święto służby cywilnej jest obchodzone od 2009 roku. W naszej formacji zatrudnionych jest 24600 pracowników – w tym ponad 11 tysięcy to członkowie korpusu służby cywilnej, z których przeszło 9 tysięcy stanowią kobiety.
W województwie śląskim policyjne szeregi zasila także 1245 członków korpusu służby cywilnej, przy czym w samej Komendzie Wojewódzkiej Policji – największej jednostce policyjnej województwa-pracuje ich aż 419. Osoby te są zatrudnione na różnych stanowiskach pracy, w wielu dziedzinach. To właśnie pracownicy Policji, obok policjantek i policjantów, mają istotny wkład we właściwe funkcjonowanie tej formacji. Dzięki ich codziennej, solidnej i ciężkiej pracy, Policja jest postrzegana jako instytucja profesjonalna, nowoczesna i otwarta na potrzeby drugiego człowieka.
Dzisiaj w auli im. aspiranta Jana Kali w Katowicach, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-lecia Służby Cywilnej. Wziął w niej udział Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn wraz ze swoim Pierwszym Zastępcą inspektorem Mariuszem Krzystyniakiem oraz zaproszeni goście: II Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz, Sekretarz Województwa Śląskiego Dariusz Ptaś, kierownictwo innych jednostek Policji oraz przedstawiciele związków zawodowych.
Komendant Wojewódzki Policji serdecznie przywitał zebranych i skierował życzenia oraz podziękowania do wszystkich pracowników Policji za ich profesjonalizm w działaniu na rzecz bezpieczeństwa. Podkreślił również, że to oni, obok mundurowych, poprzez ciężką pracę poprawiają skuteczność działań naszej formacji, budując jej profesjonalizm. Generał Roman Rabsztyn odczytał list Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka skierowany do członków Korpusu Służby Cywilnej oraz pracownic i pracowników Policji.
info: Policja Śląska