Pilchowice: X Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. ks. K. Damrota za nami.
[…]Od cudzoziemczej głupoty wzgardzona,
Wzgardę niesłuszną niweczą twe syny
Kochając i ceniąc nad wasze krainy.
Gdzie Odra poważna toczy swe wody
Śród ciemnych lasów i łanów kłosistych ;
Gdzie schludne domki , spokojne zagrody
W dolinach i na wybrzeżach spadzistych,
Jak na kobiercu kwiaty rozsypane;
Gdzie się po polach pieśni rozlegają
W drogim po ojcach języku śpiewane;
Gdzie w kniejach dziki i łanie bujają,
I gdzie z kominów niebotyczne chmury
Dymu się wiją , płomienie buchają,
A młoty w kruszec jakby taran w mury
Z trzaskiem piorunu stale uderzają ;
Gdzie skarby dobywa ukryte w ziemi
Ludność potulna , z uczciwości znana,
Przebiegłych przybyszów bogacąc niemi:
To moja śląska ojczyzna kochana[…]
(ks. K. Damrot – fragment wiersza)
Nie bez przyczyny ten właśnie fragment wiersza naszego poety widnieje na początku materiału informującego o jubileuszowym konkursie opatrzonym Jego imieniem. Treść tej poezji wyraźnie pokazuje dlaczego z takim namaszczeniem społeczność Pilchowic podchodzi do osoby księdza poety .
Jesień kulturalna w Gminie Pilchowice obfituje w tym roku w wiele ważnych dla lokalnej społeczności dat. Jeszcze nie ucichły echa dziesiątych urodzin powstania Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom, a już obchodzimy kolejne urodziny jakże pięknej kulturalnej imprezy, która zrodziła się także dziesięć lat temu z inicjatywy zarządu i członków wspomnianego stowarzyszenia. Ziarno, które zasiał ksiądz Damrot nieco ponad 123 lata temu, trafiło na żyzną glebę, a dzięki członkom wspomnianego stowarzyszenia urosło do rangi konkursu poezji, w którym ma prawo zaprezentowania swoich poetyckich pasji każdy z mieszkańców.
W sali przy Damrota 5 jak co roku usłyszeliśmy poezję zarówno tą bardzo dojrzałą napisaną piórem osób z pokaźnym bagażem życiowych doświadczeń, jak tą bardzo „świerzą”, jeszcze jakby nieśmiałą, często z nutką rumieńca na twarzy wypowiadaną, czasami prostą, czasami opatrzoną ostrym akcentem, lecz jakże szczerą, prawdziwą. Jury w składzie mgr. Teresa Bochenek, mgr Mariola Serafin, mgr Waldemar Pietrzak oraz mgr Winfryd Ficoń, jak co roku miało sporo pracy, nie brakowało przy tym ostrej dyskusji, poziom konkursu także tym razem był bardzo wysoki wszak poświęcony jest szczególnej dla Górnego Śląska osobie. Ten jubileuszowy w zamierzeniach organizatorów ma pozostawić niezapomniane wspomnienia, które będą przekazywane młodzieży przez kolejne lata.
Nietrudno się domyślić, iż organizatorem tego wielkiego kulturalnego wydarzenia nie mógł być nikt inny jak orędownik pilchowickiej kultury Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna w Pilchowicach a także Urząd Gminy, który wspiera kulturalną działalność na swoim terenie od lat. Nie wolno także zapominać o wydatnej pomocy Sołtysa i Rady Sołeckiej. Wszystkie te organizacje wspaniale potrafią ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać, pomysły gonią tu kolejne, a na efekty nie trzeba długo czekać, radują one i cieszą sympatyków kultury nie tylko Pilchowic ale także wielu sympatyków poezji ościennych miejscowości. Śledząc dokonania wspomnianych organizacji cisną się na usta być może nieco już przyprószone zębem czasu , trącące myszką słowa mówiące o tym, że „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”. Prosta teza znana od wieków sprawdza się ciągle, szkoda tylko, że nie wszyscy o niej pamiętają.
Jak na jubileuszową imprezę kulturalną przystało nie zabrakło gości specjalnych i występów młodzieżowych grup artystycznych
do tegorocznego konkursu przystąpiło 13 uczniów Szkoły Podstawowej w Pilchowicach, 10 uczniów gimnazjum oraz 8 osób dorosłych.
W kategorii wiekowej Szkoła Podstawowa
I miejsce zdobyła Aleksandra Radomska lat 12 wiersz; „Zmartwienie jesieni”
II miejsce Alicja Dzida kl. VI SP Pilchowice – wiersz „Dziewczyny”
III miejsce otrzymał Mateusz Wawrzynek kl. VI SP Pilchowice wiersz ; „Życie”
Wyróżnienia otrzymali Jakub Plichta kl. V SP Pilchowice, za wiersz; „Prawdziwa przyjaźń”, oraz Maciej Plichta kl. VI SP Stanica za wiersz ; „Król i mur”
w kategorii wiekowej gimnazjum;
I miejsce zdobyła Martyna Draga za wiersz; „Nasza Ojczyzno”
II miejsce Marta Pieszka za wiersz „Wolność za oknem”
III miejsce Paulina Piechula za wiersze „ Nagła zmiana” oraz „Poetyckie życzenia”.
Wyróżnienia otrzymali; Sebastian Cieśla za wiersz „Paradoks”, oraz Katarzyna Serafin za wiersz „Czas”.
W kategorii osoby dorosłe ;
I miejsce zdobyła Krystyna Madeja, za patriotyczny dar dla Niepodległej w setną rocznicę odzyskania niepodległości; wiersz; „Biało Czerwona Pani”
II miejsce; Grażyna Kus wiersze; „Moja Ojczyzna”, „Zaduma”, „Wspomnienie”
III miejsce; Agnieszka Niestrój wiersze; „Szczęście”, „Pielgrzym i nadzieja”.
Wyróżnienia otrzymali; Beata Kaszek wiersze; „ Modlitwa[Aniołku]”, „sen”, oraz „[Góry piękne Tatry]”. Anna Kaszek za wiersze „Obrazy życia:Raz”, Różane wspomnienia”, oraz „Pieśni Wiatru”.
Młodzież w hołdzie księdzu Damrotowi i swojej Małej Ojczyźnie;
Tak można byłoby nazwać tegoroczny jubileuszowy Konkurs Poezji Rodzimej w Pilchowicach, świadczy o tym liczba tegorocznych uczestników konkursu. Młodzież pilchowicka garnie się do kultury. Nie straszny młodym ludziom nawet romantyzm księdza Damrota. Dwunastoletniej Alinki Radomskiej nikt nie zmuszał ani też nie namawiał do wzięcia udziału w konkursie, sama napisała wiersz a jej aktorskie zdolności wprawiły w zachwyt i nie ukrywajmy spore zakłopotanie jurorów. Trudno wyróżnić każdego z osobna, z pewnością wszyscy młodzi ludzie zasługują na uznanie za wkład pracy i chęć uczestniczenia w tak wielkim wydarzeniu kulturalnym.
Niezwykle mocnym akcentem był występ rodzeństwa Marcela Mandel i Kingi Mandel z Sośnicowic. Oboje są laureatami konkursu „Godomy po naszymu”, który odbył się w Kochcicach. Urocza Kinga opowiadała w gwarze(na wesoło) o swojej pierwszej pońci na Anaberg, zaś Marcel wprowadził smutny nastrój opowiadaniem o losach swojego pra Opy, na koniec w hołdzie dla Niego zagrał piękny utwór na saksofonie. Zespół wokalno instrumentalny „TCHE CHANCE” , w składzie Simona Pluta, Natalia Menzik, Jagoda Łasut (8 lat) (Wiolonczela), Tymoteusz Dylich, Oliwia Szkółka, Julia Kocur pod kierownictwem Anny Jakiesz – Błasiak przedstawił szereg znanych przebojów polskich piosenkarek a także poezji księdza Damrota.
Prowadzeniem całości zajęła się; Grażyna Kus
Nie powinno się raczej korzystać z pomysłów innych, w tym jednak przypadku wręcz należy to zrobić, bowiem pomysł organizowania spotkań mających na celu rozmiłowanie tak starszych jak młodszych w prozie, czy też poezji jest pomysłem godnym naśladowania, uczy, wychowuje i potrafi każdemu z nas wskazać właściwą drogę, warto o tym pamiętać w czasach, w których tak łatwo się zagubić.
materiał: Tadeusza Puchałki