Pilchowice: IX Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. Ks. K.A. Damrota za nami – okiem Tadeusza Puchałki
Oaza kultury przy Damrota 5 w Pilchowicach oddycha „pełną piersią”
IX Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. Ks. K.A. Damrota za nami
Konkurs im. ks. Damrota od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, jednakże nigdy dotąd , nie uczestniczyło w tym wydarzeniu tylu poetów, na liście pojawiła się bowiem rekordowa liczba uczestników, którzy wystartowali w trzech kategoriach wiekowych ( młodzież szkoła podstawowa), (kategoria wiekowa gimnazjum), oraz (osoby dorosłe). W programie konkursu przewidziano także występ członkiń Młodzieżowego Chóru Pilchowice pod dyrekcją Magdaleny Oleszowskiej. Młodzież w tej kategorii walczyła o nagrodę publiczności. W jury konkursu zasiedli; Dyrektor Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr. 2 im. Karola Miarki w Knurowie Teresa Bochenek, nauczycielka j. polskiego ZS Pilchowice Mariola Serafin, Winfryd Ficoń, pedagog, Radny Powiatu Gliwickiego, oraz dyrektor GOK Pilchowice Waldemar Pietrzak.
Przygotowaniem młodzieży do konkursu zajęły się Mariola Serafin oraz Anita Szczęsny. Tradycją konkursu jest, by uczestnicy przedstawiali własny poetycki dorobek. Należy podkreślić, iż zarówno poezja jak strona muzyczna konkursu stały na bardzo wysokim poziomie.
W kategorii Szkoła Podstawowa wystąpili uczniowie szkół z Pilchowic i Stanicy .
Andrzej Król w wierszu zatytułowanym „Czasem”. Marcelina Ścieranka przedstawiła wiersz po tytułem „Nasza Szkoła”, poetyckie spojrzenie na szkołę dało jej miejsce (II), Mateusz Wawrzynek przedstawił wiersz „Jesień”, Paweł Chrośnik (wyróżnienie) napisał wiersz o „Głodnej myszce”, Weronika Jaskółka jest autorką wiersza „Liście”, Lena Szafruga przedstawiła wiersz „Marzenia”., Igor Szuber przedstawił w swojej poezji „Sny” ,Melanie Piontek wystąpiła z wierszem „Mój aniołek”, Alicja Dzida napisała, i przedstawiła wiersz „Disneyland” (wyróżnienie), w dorobku Aleksandry Radomskiej znalazła się „Szkoła”, Nicole Tułak przedstawiła swój „Dylemat”, Alicja Dragon wystąpiła z wierszem”Wieczorny Spacer”, tym razem spacer dał jej miejsce (III), Jakub Dzida napisał wiersz „siódmoklasista” , która to praca dała mu zwycięstwo ( I ).
W Kategorii wiekowej gimnazjum wystąpili wyłącznie uczniowie z Pilchowic;
Marta Pieszka wystąpiła z wierszem „Jesień” (wyróżnienie). Magdalena Twardawa przedstawiła wiersz „Jestem”. Kacper Imiołek wystąpił w wierszu „Rzeka życia” . Emilia Masłoń przedstawiła wiersz „Przyjaciel”. Amelia Szulim recytowała wiersz „To co w sercu”.. Katarzyna Serafin przedstawiła wiersze, „Wędrówka”, „Wehikuł czasu”, oraz wiersz „Życie” – wiersze te dały jej miejsce (III). Klaudia Urbanik wystąpiła z wierszem „Przyjaźń”. Karolina Kalnik przedstawiła wiersze „Kiedyś a dziś”oraz „Radość życia” . Jessica Pelka przedstawiła wiersz „Nadzieja” który dał jej miejsce (II). Maciej Mroziński wystąpił z wierszem „Potrzeba posiadania”. Martyna Draga wystąpiła z wierszem „Powiedz mi” (wyróżnienie). Roksana Grajcke recytowała swoje spojrzenie na „Noc”,. Paulina Przysiężny recytowała wiersz „Róża”. Julia Zakaszewska przedstawiła wiersz „Koszmar”. Aleksandra Malanowska wierszem „Co to jest miłość” wywalczyła miejsce (I). Kinga Dajka wystąpiła z wierszem zatytułowanym „Człowiek”. Oliwia Wladarz przedstawiła wiersz „Przemijanie rozterka” . Julia Kocur przedstawiła wiersz „Zagubiony na pustyni” . Victoria Piontek wystąpiła z wierszem „Oczy”.
Kategoria wiekowa osoby dorosłe;
Agnieszka Niestrój mieszkanka Żernicy wierszem „Jesień życia” wywalczyła miejsce (III), należy dodać, że pani Agnieszka jest członkinią grupy „Ossian art”, więc nie tylko pisze wiersze ale także pięknie maluje.. Paweł Ćwielong mieszkaniec Pilchowic nieoceniony społecznik, członek Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom (górnik – wiek 80 lat pisaniem poezji zajmował się od zawsze), wystąpił z wierszami „Jesień”, i „Rodzina”, które były dobrą wskazówką dla młodych. Pani Janina Wymysło mieszkanka Wilczy, (Społecznik, Prezes chóru „Wilczanki” i przewodnicząca KGW Wilcza), przedstawiła wiersze „90 lat” oraz „Jubileusz”. Pani Edyta Duda także przyjechała z Wilczy. Wierszami „Jesienna pani”, oraz „Krótkim wierszem o miłości” wywalczyła miejsce (I), zaś pani Krystyna Madeja mieszkanka Wilczy za wiersz „Wierzba” otrzymała miejsce (II). Pani Anna Kaszek również mieszkanka Wilczy wystąpiła z wierszami „Kroki – droga – życie”, „Na W: Wyzwanie” oraz „Nocą…Śnią nocki”. Należy podkreślić ogromną wrażliwość poetki, która w szczególny sposób potrafi ukazać obraz „dzisiejszego świata” w poezji.
O nagrodę publiczności walczyły; Karolina Urbanik, Zofia Młotkowska oraz Agnieszka Groborz.
Laureatką nagrody publiczności została Agnieszka Groborz za piosenki „Wariatka tańczy”, oraz „Niech żyje bal” do słów Agnieszki Osieckiej.
Zofia Młotkowska wystąpiła w utworze; „Nim wstanie Dzień” do słów Agnieszki Osieckiej.
Karolina Urbanik zaśpiewała; „Jak rozmawiać trzeba z psem”, Na wyspach Bergamutach”, (Wiersze Jana Brzechwy).
Pani Julia Niestrój, jako gość specjalny tegorocznego konkursu, wystąpiła z piosenką „Kiedyś różą byłam” z repertuaru Kayah. Wprowadzeniem tematycznym do konkursu było wystąpienie ze swoją poezją poetki z Pilchowc pani Bernadety Suliga, oraz projekcja dokumentu filmowego autorstwa grupy młodych filmowców, dokumentalistów. Materiał został zrealizowany w ramach projektu „Kręcimy ale filmy”, pod patronatem GOK Pilchowice, zaś prezentowany odcinek należy do serii „Taka historia”. W dokumencie tym pani Agnieszka Robok na co dzień nauczycielka muzyki, prywatnie pasjonatka lokalnej historii, członkini Towarzystwa Pilchowiczanie Pilchowiczanom przedstawiła w bogatym zarysie postać księdza Damrota od czasu narodzin, dzieciństwa, po życie dorosłe kiedy to zmagać się musiał z przeciwnościami losu. W dokumencie szeroko omówiony został czas działalności księdza jako pedagoga. Wymagający, lecz przede wszystkim surowo oceniający samego siebie uchodził mimo swojego trudnego charakteru za człowieka dobrego, uczciwego i szlachetnego. Do ostatnich dni piszącego wiersze o swojej ukochanej małej ojczyźnie. Wspomniano także o pseudonimie „Lubiński” którego z racji swojej „niewygodnej” działalności politycznej zmuszony był używać.
Organizatorami tegorocznego konkursu było Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Gminna Biblioteka Publiczna w Pilchowicach oraz GOK Pilchowice. Prowadzenie konkursu Magdalena Oleszowska, Grażyna Kus.
Oprawa muzyczna, akompaniament Magdalena Oleszowska. Współpraca oraz organizacja koncertu Waldemar Pietrzak GOK Pilchowice, Anna Surdel prezes stowarzyszenia. Na koncercie obecna była Sekretarz Gminy Pilchowice pani Dagmara Dzida, oraz Sołtys Pilchowic z małżonką.
Podsumowując na koniec całość bogatego programu, jeszcze raz należy podkreślić wysoki poziom konkursu, można także zauważyć, że młodzież w swojej poezji porusza problemy społeczne, osoby 14 letnie piszą wiersze o życiu, ludzkim losie, o bólu rozstania, tęsknocie, widać więc, że młodzież dostrzega te problemy, żyje nimi, a swoje odczucia przelewa na papier, i co najważniejsze potrafi to robić. W utworach osób dorosłych widać tęsknotę do tego co przemija a także do tego co odeszło i nie wróci. Jest coś jeszcze co wyróżnia pilchowickie środowisko, nie zauważa się tam różnicy wieku. Na scenie w tym samym czasie występują bardzo młodzi ludzie i ci z mocno już przyprószonymi wiekiem skroniami. W rozmowach kuluarowych wszyscy ze sobą rozmawiają, wymieniają się doświadczeniami. Rzadkie to dziś zjawisko. W tej miejscowości stanowi to normę i nikogo to nie dziwi. Jest na to tylko jedna odpowiedź. W Pilchowicach nie zapomniano o tym co w nas najważniejsze, o wartościach, które są tak samo ważne dla młodych jak i dla tych co powoli odchodzą. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe upominki, były nagrody, dyplomy a także coś słodkiego. Kultura w Pilchowicach mocno się trzyma…
Tak trzymać.
materiał Tadeusz Puchałka