Ornontowice: Rozbudowa stacji klimatyzacji w kopalni Budryk
W kopalni Budryk trwają intensywne prace nad rozbudową powierzchniowej Centralnej Stacji Klimatyzacji, co ma na celu znaczące zwiększenie mocy chłodniczej. Nowa inwestycja zakłada budowę dwóch dodatkowych stopni chłodniczych, które będą współpracować z istniejącą stacją, a powstała instalacja ma być jedną z najnowocześniejszych tego typu nie tylko w kraju, ale także na świecie.
Zagrożenie klimatyczne to jedno z głównych wyzwań, z jakimi boryka się KWK Budryk. Wysoka temperatura górotworu oraz ciepło wydzielane przez pracujące maszyny wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo i zdrowie załogi. Szczególnie trudna sytuacja panuje w pokładach 405/1 i 405/2, gdzie znajduje się cenny węgiel koksowy. Aby efektywnie schłodzić jedną ścianę wydobywczą, konieczne jest aż 2,5 MW mocy chłodniczej. Istniejąca stacja, której moc wynosi 7,2 MW, okazała się niewystarczająca, stąd decyzja o rozbudowie.
Nowa technologia, którą wdraża kopalnia, to wykorzystanie zawiesiny lodowej – innowacyjnego rozwiązania polegającego na dodaniu drobin lodu do wody chłodzącej. Tego typu instalacje, które wykorzystują ciepło przemiany fazowej, są jednymi z najbardziej efektywnych i nowoczesnych systemów chłodniczych. Drobiny lodu niosą chłód na większe odległości niż sama woda, co pozwala na bardziej efektywne schładzanie powietrza w wyrobiskach.
Decyzja o rozbudowie systemu klimatyzacji w Budryku zapadła po przeanalizowaniu różnych opcji. Kopalnia współpracowała w tym zakresie z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Dzięki technologii zawiesiny lodowej, nie tylko znacząco zwiększy się pojemność chłodnicza, ale również zostanie maksymalnie wykorzystana istniejąca infrastruktura, co pozwoli na uniknięcie kosztownej budowy nowych magistrali.
– „Instalacje tego typu są najnowocześniejszymi systemami chłodzenia w przemyśle górniczym. Zastosowanie zawiesiny lodowej pozwoli na uzyskanie niższej temperatury powietrza w wyrobiskach, co znacznie poprawi komfort i bezpieczeństwo naszej załogi. To inwestycja, która przyczyni się do dalszego rozwoju naszej kopalni” – mówi Kamil Adamek, kierownik projektu.
Inwestycja w KWK Budryk jest drugą tego rodzaju w Polsce, po kopalni Bogdanka, która w 2021 roku zainstalowała generator drobin lodu, zwiększając swoją moc chłodniczą o 50%. Projekt w Budryku realizowany będzie przez konsorcjum firm SIEMAG Tecberg i DPMtech, a zastosowane generatory drobin lodu pochodzą od niemieckiego producenta KTI.
Nowa instalacja ma również przynieść wymierne korzyści finansowe. Po dwóch latach od uruchomienia zmodernizowanej stacji, oszczędności mogą sięgnąć nawet kilku milionów złotych. Wzrost efektywności chłodzenia pozwoli na utrzymanie planowanego poziomu wydobycia, poprawiając jednocześnie komfort pracy załogi, bez konieczności wprowadzania dodatkowych zmian roboczych. To inwestycja, która zapewni zarówno bezpieczeństwo, jak i dalszy rozwój kopalni Budryk.
Info: JSW