Kultura i rozrywkaRegion

OPÓR I REPRESJE W STANIE WOJENNYM

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w ramach cyklu spotkań mających na celu upamiętnienie dramatycznych wydarzeń lat 80 – tych na terenie Śląska, organizuje na przełomie października i listopada wykłady których tematem jest Stan Wojenny.
Tradycyjnie, słuchaczy „Akademii po Szychcie” powitał i przedstawił temat ostatniego tegorocznego spotkania z tego cyklu, kustosz Muzeum Węglowego w Zabrzu dr. Zenon Szmidtke. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Zastępca Dyrektora ds. Muzealnych Jan Jurkiewicz.

W dniu 24 listopada miał miejsce ostatni już w tym roku wykład który zamyka całość projektu o tej tematyce. Ostatnią prelekcję wygłosił dr. Jarosław Neja (IPN Katowice). Tematem wykładu był „Opór i represje w Stanie Wojennym”. Wykładowca przedstawił wiele mało znanych faktów z tamtego okresu. Wspomniał działalność Jadwigi Chmielowskiej(Od roku 1980 w strukturach związku NSZZ Solidarność. Członek MKZ Katowice. Od 13 grudnia 1981- 1990 ukrywała się, w tym czasie wydano za nią list gończy. Publikowała w prasie podziemnej. Rok 1985 to działalność Chmielowskiej w strukturach Solidarności Walczącej, to tylko niewielki fragment bogatego życiorysu działaczki związkowej, dziennikarki dziś redaktor naczelny „ Śląskiego Kuriera Wnet”. „ Szanujmy Jadwigę Chmielowską bo godnych jej zastępców nie widać” – wybrany fragment artykułu aut. Ryszard Surmacz wpolityce.pl / polityka / 185354 – kim – jest – jadwiga – chmielowska).

Na spotkaniu pojawiło się wielu zasłużonych działaczy solidarnościowych, między innymi obecny był; Andrzej Jarczewski ( W 1968 roku uczestnik protestów studenckich w Gliwicach. W latach 80 tych, związany z NSZZ Solidarność. Od roku 1994 – 2002 obejmował stanowisko wiceprezydenta Gliwic. Piastował także zaszczytną funkcję klucznika Radiostacji Gliwickiej. W grudniu 2010 roku został zwolniony z pełnienia tej funkcji, powodem tego były krytyczne wypowiedzi pod adresem dyrekcji muzeum w Gliwicach. W roku 2007 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest autorem książek „Szychtownica”, Rozprawa o ustroju”, „Prowokado”, „Selma”. Więcej na www.encysol.pl

/wiki / Andrzej_ Jarczewski.W dyskusji po wykładzie poruszono wiele spraw które nie zostały do końca wyjaśnione, wspomniano o ofiarach Stanu Wojennego a także o tych którzy stracili zdrowie podczas internowania, dziś są to osoby o których niejednokrotnie nikt nie pamięta. Medale i odznaczenia leżą na stoliku obok szklanki zimnej herbaty. Samotni nikomu nie potrzebni, pogrążeni w smutku, a nierzadko w nędzy – odchodzą…
Spotkanie odbyło się w Sali Witrażowej gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a mogło zostać zrealizowane dzięki projektowi „Puzle Stanu Wojennego” przy współpracy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także projektowi „Patriotyzm Jutra”. Więcej na www.muzeumgornictwa.pl.

Relacja : Tadeusz Puchałka