MSP 1 w Knurowie: Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem
Dla starszych i młodszych – czyli kolejne spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem w MSP1
W piątek 08 grudnia po raz kolejny uczniowie MSP1 mogli uczestniczyć w spotkaniu z autorem książek dla dzieci, tym razem w dwóch grupach wiekowych. Najmłodsi poznawali przygody kota Cukierka, zaś młodzież zapoznała się z książkami poświęconymi ważnym postaciom oraz legendom związanym ze Śląskiem. Wesoły i najbardziej niezwykły kot podobno jest odzwierciedleniem prawdziwego kociego domownika w domu państwa Cichoniów, a jego przygody zachwycają uczniów uczniów klas 1-3.
Bardzo atrakcyjne okazało się czytanie tekstu w gwarze śląskiej, który później został przetłumaczony przez pisarza na polski język literacki. Starsi uczniowie naszej szkoły mogli poznać najnowszą książkę Waldemara Cichonia tuż po jej premierowym ukazaniu się 8 grudnia w Muzeum w Tychach, która nosi tytuł: „Tam, kaj sie rodzom djamynty. Wtore łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”. Wcześniej powstała znana już książka „Zdarziło się na Ślonsku”, w której można przeczytać o ludzich i wydarzeniach związanych z historią górnego Śląska.
Jak informuje autor w „Tam kaj rodzom się djamynty” znaleźć gawędy oraz historie genialnego inżyniera i przemysłowca, jednego z twórców przemysłowej potęgi Śląska – Johna Baildona, „Kopernika ula” – księdza Jana Dzierżonia, podróżnika i odkrywca Emina Paszy, pałacu w Świerklańcu porównywanego z francuskim Wersalem, Matki Ewy z Miechowic, poligloty wszechczasów – Emila Krebsa, jednego z pionierów telekomunikacji bezprzewodowej grafa von Arco, Grupy Janowskiej, polskiego fiata 126p.
Wszystkie te opowieści zachęcają do sięgnięcia po najnowsza książkę Waldemara Cichonia, ale także pogłębiają wiedzę regionie i służą rozwojowi czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły. O rozwój zainteresowań czytelniczych w formie spotkania z pisarzem zadbały panie bibliotekarki: Anna Czernik oraz Anna Stelmach. Za dzisiejsze spotkanie dziękujemy i nie żegnamy się z autorem, licząc na kolejne spotkania z nowymi propozycjami wydawniczymi.
Materiał: Barbara Hankus