Lokalne ciekawostki – Reinhard (Anzelm) Pietrulla
/ Lokalne ciekawostki – Reinhard (Anzelm) Pietrulla /
W tym roku minęła 30. rocznica śmierci Reinharda Pietrulli. Zapewne niewiele mówi Wam to nazwisko, ale warto wspomnieć o tej osobie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że urodzony w Knurowie Pietrulla był postacią nietuzinkową, która poświęciła się służbie Bogu i w bardzo młodym wieku wyjechał do Brazylii. Po dwudziestu latach pobytu w tym kraju otrzymał brazylijskie obywatelsko, a Papież Pius XII mianował go biskupem tytularnym Conany.
Reinhard Pietrulla urodził się 12 września 1906 roku w Knurowie. Ochrzczony został w kościele parafialnym p.w. św. Katarzyny w Gierałtowicach przez ówczesnego proboszcza księdza Władysława Robotę. Mieszkał wraz z rodziną w domu przy dzisiejszej ulicy Niepodległości 56. Młody Pietrulla uczęszczał do szkoły podstawowej, następnie od roku 1917 do gimnazjum państwowego, gdzie przygotowywał się do pracy w knurowskiej kopalni by podążać ścieżką wyznaczoną przez ojca, który pracował tam jako sztygar.
To były czasy, gdzie zwłaszcza Górny Śląsk stał się sceną przełomowych wydarzeń. Zakończenie I wojny światowej, czy trzy powstania śląskie, które ostatnie doprowadziło do przyłączenia Knurowa do Polski. Wówczas na naszym terenie występowały różnego rodzaju konflikty, nietolerancja oraz podziały społeczne. Jak przypuszcza Bogusław Szyguła – Kustosz Izby Tradycji KWK „Knurów” – który poszukiwał wszelkiej maści informacji o Pietrulli, to między innymi właśnie te wspomniane wyżej wydarzenia spowodowały, że knurowianin w roku 1926 wstąpił po dwóch latach pracy na kopalni do Zakonu Braci Mniejszych przyjmując imię zakonne Anzelm. Rok później za zgodą przełożonych, wyjechał do Brazylii. Z tym krajem pozostał związany do końca życia jako członek tamtejszej prowincji franciszkańskiej św. Antoniego z Padwy w miejscowości Recife. Co ciekawe, mniej więcej w tym samym czasie cała rodzina Pietrulli opuszcza Knurów przeprowadzając się do Łabęd.
Anzelm Pietrulla w São Salwador kończy studia filozoficzno-teologiczne, a w 1932 roku zostaje wyświęcony na kapłana. W latach 1941-1948 pełni funkcję administratora apostolskiego w Santarem. W tym mieście Ojciec Anzelm był tak ceniony, że został jego honorowym obywatelem. W roku 1947 dochodzi do dwóch ważnych wydarzeń w życiu Pietrulli. Knurowianin otrzymuje obywatelstwo brazylijskie, by następnie z rąk Papieża Piusa XII odebrać nominację na biskupa tytularnego Conany. W latach 1949-1955 był ordynariuszem diecezji Campina Grande, potem zostaje przeniesiony do nowo utworzonego biskupstwa Tubarao w stanie Santa Catarina. Tam odnosi wielkie sukcesy i organizuje seminaria duchowe. Na potrzeby diecezji zakupuje rozgłośnie radiową by móc dotrzeć do wiernych. Ojciec Anzelm utworzył 24 nowe parafie, osobiście wyświęcił 52 kapłanów diecezjalnych i 31 zakonnych.
Za pontyfikatu Papieża Jana Pawła II biskup Pietrulla odwiedził Rzym i Watykan, gdzie został przyjęty przez głowę Kościoła Katolickiego na audiencji prywatnej. W roku 1981 w wieku 75 lat Papież Polak przyjął rezygnację Ojca Anzelma z dalszego kierowania diecezją. Emerytowany biskup pozostał w Brazylii. Pietrulla od momentu swojego wyjazdu już nigdy nie odwiedził rodzinnego Knurowa. Zmarł 25 maja 1992 roku w wieku 84 lat w Tubarão.
AW
Tekst powstał na bazie słownika biograficznego „Polscy biskupi franciszkańscy”, pracy zbiorowej „Z pastorałem przez kontynenty” oraz opracowań Bogusława Szyguły.
Fot. Wolna Encyklopedia