Ciekawostki z ...Knurów

/ Lokalne ciekawostki – Knurowski „Orlik” /

Gdy w kwietniu 2007 roku Polska wspólnie z Ukrainą otrzymała prawo organizacji piłkarskiego EURO 2012 w naszym kraju wybuchła euforia. Było wiadome, że takie przedsięwzięcie pociągnie za sobą wiele modernizacji i realizacji nowych projektów w zakresie infrastruktury drogowej czy sportowej. Kilka miesięcy później został ogłoszony rządowy program „Moje Boisko Orlik 2012”, który zakładał, że każda gmina miała zostać wyposażona w kompleks boisk sportowych wraz z szatniami, zapleczem socjalnym i sztucznym oświetleniem. Tak też się stało w Knurowie, gdzie już w 2008 roku oddano do użytku część kompleksu boisk sportowo – rekreacyjnych przy Alei Lipowej.

Pierwszą łopatę pod budowę knurowskiego boiska Orlik wbito z sierpniu 2008 roku. Gmina dostała gotowy projekt budowy, ale musiała go dopasować do swoich potrzeb. Tak też według projektu powstało m.in. boisko piłkarskie oraz wielofunkcyjne: do piłki ręcznej, dwa do piłki koszykowej oraz do siatkówki. W sezonie zimowym dla mieszkańców instalowane jest także lodowisko, które cieszy się sporym zainteresowaniem W Knurowie „Orlik” doskonale wpisał się w intencje pomysłodawców. Znajduje się bowiem wśród blokowiska, w pobliżu szkoły i jest ogólnodostępny.

W trakcie trwania programu „Moje Boisko Orlik 2012”, niektóre gminy wycofały się z tego przedsięwzięcia. Przede wszystkim ze względu na koszty i dość krótki czas aby zrealizować inwestycję (niespełnienie utrzymania terminu zakończenia prac skutkowało odebraniem dofinansowania). W Knurowie odbyło się wszystko bez większych problemów. Knurowski Orlik oficjalnie został otwarty w listopadzie 2008 roku a w pierwszym meczu towarzyskim jaki odbył się na nowym obiekcie został rozegrany pomiędzy młodzikami Concordii Knurów i Akademii Piłki Nożnej z Knurowa.

Kilka lat później powstało trzecie boisko piłkarskie o sztucznej nawierzchni. Jest ono oświetlone, pełnowymiarowe z przenośną widownią na 354 osoby. Boisko spełnia najwyższe, światowe standardy, a specjalistyczne laboratorium potwierdziło jakość murawy nadając jej klasę FIFA 2 STAR. Podobnych obiektów w Europie jest zaledwie kilkadziesiąt. Na co dzień korzystają z nich drużyny Concordii Knurów i Akademia Piłki Nożnej z Knurowa. Gościnnie trenowała tutaj także młodzieżowa reprezentacja Polski czy ekstraklasowy Piast Gliwice.

Kompleks boisk sportowo – rekreacyjnych w obecnym kształcie został ukończony w 2012 roku i całkiem niedawno świętowano jubileusz 10-lecia. Knurowski „Orlik” służy mieszkańcom naszego miasta do podejmowania aktywności fizycznej oraz miejscowym klubom do realizacji zadań szkoleniowych. Była to duża inwestycja, zasilana z trzech źródeł: z budżetu państwa (333 tysięcy zł), z Urzędu Marszałkowskiego (333 tysięcy zł) i ze środków miejskich (1 milion 200 tysięcy zł). Cały koszt realizacji programu wyniósł blisko 1,9 mln złotych i był jednym z najdroższych na Śląsku. Obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Knurowie.

AW

Tekst powstał na bazie materiałów własnych i prasowych oraz informacji zaczerpniętych z MOSiR Knurów

Fot. MOSiR Knurów