Kraj: ZUS czy OFE? Ubezpieczeni zdecydowali, ZUS podał dane
Od 1 kwietnia do 31 lipca ubezpieczeni w Polsce mieli możliwość zdecydowania, czy część ich składki emerytalnej trafi na subkonto w ZUS, czy do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). W tegorocznym oknie transferowym wpłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji.
Z raportu ZUS wynika, że najwięcej oświadczeń złożyły osoby w wieku od 40 do 49 lat. Wśród nich dominowali mężczyźni, ale różnica względem kobiet była minimalna, wynosząca zaledwie 1%. Większość dokumentów napłynęła z takich miast jak Warszawa, Gdańsk i Kraków.
W województwie śląskim najwięcej deklaracji pochodziło od mieszkańców obsługiwanych przez Oddział ZUS w Chorzowie, a następnie przez oddziały w Rybniku, Zabrzu, Sosnowcu i Bielsku-Białej. Najmniej dokumentów złożono w regionie obsługiwanym przez Oddział ZUS w Częstochowie.
Z analizy danych wynika, że ponad połowa wnioskodawców miała od 40 do 49 lat, a najwięcej oświadczeń wpłynęło w ostatnim tygodniu lipca. Zdecydowana większość ubezpieczonych złożyła swoje deklaracje za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, a mniejsza część zdecydowała się na pocztę lub osobistą wizytę w placówkach.
W sumie ZUS przyjął 15,7 tys. oświadczeń. Około jedna trzecia ubezpieczonych wybrała przekazywanie środków na subkonto w ZUS, podczas gdy pozostali zdecydowali się na OFE.
Pierwsze okno transferowe, które miało miejsce w 2014 roku, zaowocowało złożeniem ponad 2,5 mln oświadczeń, a w 2016 roku ZUS otrzymał blisko 100 tys. deklaracji, z czego ponad 94% ubezpieczonych wybrało wtedy OFE.
Osoby ubezpieczone, których składka emerytalna dzielona jest na dwa filary, mogły zadecydować, czy część tej składki ma trafić na subkonto w ZUS, czy na rachunek w OFE. Ci, którzy nie zmieniali swojej decyzji z poprzednich lat, nie musieli składać nowych oświadczeń. Złożenie nowej deklaracji było obowiązkowe jedynie dla osób, które chciały zmienić dotychczasowy wybór lub dla tych, którzy nie byli wcześniej członkami OFE, a chcieli dołączyć do funduszu.
Info: ZUS