Kraj: Zmiany w procedurze doboru do służby w Policji
14 października 2024 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 października 2024 roku, która wprowadza zmiany w procedurze doboru do służby w Policji oraz Straży Granicznej. Celem nowelizacji jest zwiększenie efektywności postępowań kwalifikacyjnych i umożliwienie pozyskania jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom tych służb.
Wprowadzono szereg usprawnień w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów, zwłaszcza absolwentów klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Policji. Nowe regulacje mają na celu stworzenie dogodniejszych warunków dla osób spełniających istotne kryteria potrzebne w służbie.
Nowością jest możliwość zarządzania postępowaniem kwalifikacyjnym przez Komendanta-Rektora Akademii Policji w Szczytnie oraz komendantów szkół policyjnych, co ma na celu dostosowanie wymagań do specyficznych potrzeb kadrowych. Wprowadzono także uproszczone tryby postępowania dla byłych policjantów, które uzależnione są od czasu, jaki upłynął od ich odejścia ze służby. Osoby, które były w służbie mniej niż pięć lat, nie będą musiały przechodzić testów sprawnościowych i psychologicznych, natomiast ci, którzy pozostawali poza służbą dłużej, będą poddawani jedynie niektórym etapom.
Dla kandydatów do służby kontrterrorystycznej oraz w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości wprowadzono szczegółowe wymagania dotyczące testów i kwalifikacji. Absolwenci oddziałów o profilu mundurowym będą mieli możliwość przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego w ostatnim roku nauki, a ich wyniki będą ważne przez trzy lata.
Dodatkowo, wprowadzono możliwość zrezygnowania z przeprowadzania postępowania sprawdzającego, jeśli kandydat posiada aktualne poświadczenie bezpieczeństwa. W ramach nowych regulacji, kandydaci mogą również liczyć na pierwszeństwo w przyjęciu do Policji.
Ustawa, opublikowana w Dzienniku Ustaw 21 października 2024 roku, wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Te zmiany mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur naboru, co może przyczynić się do zwiększenia liczby funkcjonariuszy w Policji i Straży Granicznej.
Info: Policja