Kraj: Rząd planuje wprowadzić nowe, zaostrzone przepisy dla kierowców
Ministerstwa wprowadzają szereg zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń oraz Prawie o ruchu drogowym. Wśród nowych zasad, które wejdą w życie, najistotniejszą jest możliwość zdobycia prawa jazdy w wieku 17 lat, choć młodsze osoby będą musiały spełniać dodatkowe wymogi. Jednak zmiany dotyczą także zaostrzenia kar dla kierowców łamiących przepisy, w tym tych, którzy jeżdżą pomimo sądowego zakazu.
Jedną z najistotniejszych propozycji jest możliwość odebrania samochodu osobom, które prowadzą pojazd, mając od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi, lub w przypadku osób, które posiadają sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku stężenia powyżej 1,5 promila sąd ma obowiązek orzec przepadek pojazdu. Z kolei kierowcy, którzy będą łamać sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, mogą spotkać się z możliwością orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.
Kolejną zmianą, która wpłynie na młodych kierowców, jest wprowadzenie dwuletniego okresu próbnego. Osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy, będą zobowiązane przestrzegać surowszych przepisów. Przez pierwsze dwa lata obowiązywać będzie zerowy limit alkoholu, a także niższe limity prędkości – 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Dodatkowo, jeśli młody kierowca popełni poważne wykroczenie, takie jak wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości, jego okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata.
Wprowadzenie prawa jazdy w wieku 17 lat to także duża zmiana. Tacy kierowcy będą musieli jednak przez pierwsze pół roku lub do ukończenia 18. roku życia jeździć w towarzystwie doświadczonego kierowcy, który ma co najmniej 24 lata i pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.
Zmiany obejmą również kary za przekroczenie prędkości. Kierowcy, którzy na drodze jednojezdniowej, dwukierunkowej poza terenem zabudowanym przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h, będą musieli liczyć się z utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Z kolei z nowelizacją przepisów zniknie możliwość redukcji punktów karnych za każde wykroczenie. Zostanie wprowadzony katalog najpoważniejszych wykroczeń, które będą miały szczególnie dotkliwe konsekwencje.
Ministerstwo zapowiedziało także zmiany w przepisach dotyczących ciągników rolniczych, zwiększając maksymalną dopuszczalną prędkość poruszania się tych pojazdów z 30 do 40 km/h.
Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach i będą wdrażane po zakończeniu prac legislacyjnych, które mają potrwać do kilku tygodni.
Info: PAP