Ciekawostki z ...InformacjeKrajSport i rekreacja

Kraj: Polscy paralimpijczycy zdobyli w Paryżu 23 medale!

Polscy paralimpijczycy zakończyli igrzyska w Paryżu z imponującym dorobkiem 23 medali, w tym ośmiu złotych, sześciu srebrnych i dziewięciu brązowych. To osiągnięcie uplasowało Polskę na 16. miejscu w klasyfikacji medalowej. Najwięcej medali zdobyli reprezentanci Chin, którzy zdobyli 220 krążków, w tym 94 złote. Na podium znalazły się także Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone.

W porównaniu do igrzysk w Tokio, gdzie Polska zdobyła 24 medale i zajęła 17. miejsce, tegoroczny wynik był nieco niższy, jednak poprawiono miejsce w klasyfikacji. W Paryżu zabrakło jednego medalu do wyrównania rekordu z Tokio, głównie ze względu na kontrowersyjną decyzję o dyskwalifikacji Róży Kozakowskiej, której odebrano złoty medal w rzucie maczugą za nieregulaminowy rozmiar poduszki pod głową.

Do największych bohaterów tegorocznych igrzysk należą pływak Kamil Otowski i tenisista stołowy Patryk Chojnowski, którzy zdobyli po dwa złote medale. Najwięcej krążków wywalczyła jednak Karolina Pęk, która w tenisie stołowym zdobyła złoto oraz dwa brązowe medale.

Wśród zdobytych złotych medali wyróżnia się m.in. triumf Barbary Bieganowskiej-Zając na dystansie 1500 m, Karoliny Kucharczyk w skoku w dal oraz Patryka Chojnowskiego w paratenisie stołowym. Srebrne medale zdobyli m.in. Łukasz Ciszek w parałucznictwie oraz Kinga Dróżdż i Michał Dąbrowski w paraszermierce. Brązowymi medalistami zostali m.in. Dorota Bucław w paratenisie stołowym oraz Maciej Lepiato w skoku wzwyż.

Igrzyska paraolimpijskie w Paryżu były kolejnym etapem sukcesów polskich sportowców, którzy swoją determinacją i zaangażowaniem dostarczyli kibicom wielu emocji oraz dumy z osiągnięć na arenie międzynarodowej.