Kraj: Niemcy wprowadzają ograniczenia dla Polaków
Od soboty, 24.10.2020 r. godz. 0:00 cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka.
Oznacza to, że przyjeżdżając z Polski obowiązuje kwarantanna albo negatywny wynik testu.
Jedynie wyjątki będą mieć osoby podróżujące służbowo oraz pracownicy transgraniczni – czytamy w komunikacie gov.pl oraz Instytucie im. Roberta Kocha
Ważne informacje polskiego MSZ
- Ustal do jakiego kraju związkowego w Niemczech jedziesz. W Niemczech jest 16 krajów związkowych (landów) i to władze krajów związkowych ustalają szczegółowe przepisy dotyczące kwarantanny.
- Zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w docelowym landzie: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Brema, Dolna Saksonia, Hamburg, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia. Tutaj znajdziesz ogólne informacje
- Sprawdź czy należysz do grupy osób, której nie dotyczy obowiązek wykonania testu i kwarantanny. Do takich grup należą z reguły osoby przewożące towary i ludzi oraz pracownicy przygraniczni. Jeżeli pracujesz w Niemczech, to ustal ze swoim pracodawcą czy będziesz podlegał obowiązkowi wykonania testu i kwarantanny po przyjeździe. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z urzędem ds. zdrowia (niem. Gesundheitsamt).
- Jeżeli nie należysz do grupy tych osób, to musisz wykonać test na obecność koronawirusa 48 godz. przed wjazdem do Niemiec lub wykonać taki test bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. Listę punktów przeprowadzających testy w Niemczech znajdziesz na stronie internetowej kraju związkowego lub uzyskasz we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Centra testowe zostały utworzone m.in. na lotniskach i przy głównych dworcach kolejowych/autobusowych. W wielu przypadkach test może być wykonany przez lekarza rodzinnego. Miejsce i data wykonania testu po wjeździe mogą być również wskazane przez urząd ds. zdrowia. Wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec musi być w języku angielskim lub niemieckim. Testy wykonywane w Niemczech są bezpłatne. Zachowaj wynik przez co najmniej 14 dni.
- Udaj się do miejsca, w którym planujesz spędzić kwarantannę. Podczas podróży unikaj zbędnego kontaktu z innymi osobami.
- Zgłoś swój przyjazd we właściwym urzędzie ds. zdrowia. Takiego zgłoszenia możesz dokonać telefonicznie lub mailowo. Niektóre urzędy ds. zdrowia przygotowały do tego specjalne formularze. Na zwolnienie z kwarantanny musisz czekać co najmniej do uzyskania negatywnego wyniku testu, a w niektórych krajach związkowych istnieje obowiązek powtórzenia testu po 5 dniach. Jeżeli masz negatywny wynik testu wykonanego przed wjazdem do Niemiec, to poinformuj o tym w swoim zgłoszeniu urząd ds. zdrowia.
- Pamiętaj, że to urząd ds. zdrowia decyduje o zwolnieniu z kwarantanny. Nawet wtedy, gdy otrzymasz negatywny wynik testu, urząd ds. zdrowia może zlecić dłuższą kwarantannę.
Za niepodporządkowanie się tym zasadom grozi kara do 25 tys. euro.
Te zasady nie dotyczą podróży tranzytowych: przejazdu drogą lądową, przesiadki na niemieckim lotnisku lub lądowania na niemieckim lotnisku i dalszego transportu drogą lądową.
Podczas podróży tranzytowej nie ma obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu lub wykonania testu na obecność koronawirusa.
Podczas podróży tranzytowej przez Niemcy należy unikać kontaktu z innymi osobami.