InformacjeKrajKronika policyjna

Kraj: Nie bądź obojętny!

W obliczu niskich temperatur wielu ludzi narażonych jest na utratę życia lub zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. Szczególnie dotyczy to osób bezdomnych, samotnych oraz w podeszłym wieku. Wysokie ryzyko wychłodzenia dotyka również osoby nietrzeźwe. Policja apeluje, aby nie pozostawać obojętnym i zgłaszać każdą sytuację, w której ktoś może być narażony na wychłodzenie. Wystarczy jeden telefon, aby uratować życie drugiego człowieka.

Jak co roku, gdy temperatury spadają do zera, policjanci zwracają się do społeczeństwa z prośbą o czujność. Na wychłodzenie organizmu szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze oraz nietrzeźwe, przebywające na dworze. W przypadku zauważenia takiej osoby należy natychmiast skontaktować się z policją, ponieważ każde zgłoszenie jest szybko weryfikowane.

Zimowy okres to czas, gdy policjanci w trakcie patroli szczególnie zwracają uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, takie jak pustostany, ogródki działkowe czy altanki. Co roku monitorują sytuację tych osób, oferując im pomoc. Funkcjonariusze proponują przewiezienie do ośrodków, w których mogą znaleźć ciepło, ciepły posiłek oraz miejsce do spania.

Osoby starsze, samotne i nieporadne życiowo wymagają szczególnej uwagi, ponieważ niskie temperatury mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie. Ważne jest, aby sprawdzić, czy nie potrzebują one pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy. O trudnej sytuacji sąsiadów lub znajomych można również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

W trosce o innych należy apelować do siebie nawzajem, aby nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Każdy może pomóc, wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Z listy dostępnych oznaczeń na mapie należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i nanieść znacznik na odpowiednie miejsce.

Nasze zainteresowanie i działania mogą przyczynić się do uratowania czyjegoś życia. Pamiętajmy, że nie powinniśmy przechodzić obok potrzebujących obojętnie. Każdy z nas może okazać życzliwość i pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. To, co robimy, może mieć realny wpływ na życie drugiego człowieka.

Info: Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *