Ciekawostki z ...InformacjeKnurów

Kraj: Knurów w pierwszej setce Rankingu Samorządów 2023

Gmina Knurów zajęła 71 miejsce w XIX edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii „Gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Plebiscyt ten jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 19 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój.

W porównaniu do zeszłorocznej edycji, Knurów zanotował awans o 137 pozycji. Na pierwszym miejscu w tym roku znalazła się Gmina Ułanów, na drugim stopniu podium uplasował się Wojcieszów, a na trzecim Stoczek Łukowski.

Czerwionka-Leszczyny zajęła 552 miejsce i w porównaniu do roku 2022 spadła o 355 pozycji.

W kategorii „Gminy wiejskie” wśród naszych sąsiadów najwyżej plasuje się Gmina Gierałtowice, która znalazła się na 294 miejsce (spadek o 102 pozycje). Pilchowice w tegorocznej edycji zajęły 865 pozycję (spadek o 634 miejsca). Pierwsze miejsce w tym roku przypadło Gminie Sulmierzyce, na drugim znalazł się Krupski Młyn, a na trzecim Moszczewnica.

Gliwice natomiast w kategorii „Miasta na prawach powiatu” podobnie jak przed rokiem mogą pochwalić się trzecim miejscem. Tym razem naszego sąsiada wyprzedziły Sopot oraz Świętochłowice.

– „Wyłoniliśmy najlepsze samorządy pod kątem zrównoważonego rozwoju. Pomimo ubytków w dochodach z podatku PIT , kryzysu inflacyjnego i pogarszającej się koniunktury gospodarczej, samorządom udało zrealizować w minionym roku rekordowo wysokie inwestycje, dzięki czemu mogły kontynuować swoje strategie zrównoważonego rozwoju” – mówi dziennikarka ekonomiczna Anna Cieślak-Wróblewska.

Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej.

Info: Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”
Fot. Krzysztof Jojko (StudioVideoKJ)