InformacjeKnurówKultura i rozrywka

Knurów: Spotkanie autorskie z Justyną Wydrą w Art CK

Każdy co naprawdę kocha czytać z uwagą śledzi nowości wydawnicze i stara się być wciąż na bieżąco z bestsellerami.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom czytelników Centrum Kultury zaprosiło w dniu 15 września 2023 roku  Justynę Wydrę. Inicjatorką tego szczególnego wydarzenia była Agnieszka Batóg z Fundacji „W to mi graj”.

Spotkania autorskie z Justyną Wydrą zostało przygotowane w ART CK  Knurów ul. Witosa 6, o godz 18:00.

Pani Justyna zawitała do miasta gościnnie, aby przybliżyć i promować swoje publikacje. Pani Justyna Wydra to rodowita gliwiczanka. W tym mieście dorastała i mieszka do dziś. Z rodzinnym miastem i Śląskiem czuje się silnie związana, co znajduje odzwierciedlenie także w jej twórczości. Z wykształcenia jest biolog entomolog, z zamiłowania została pisarką w połowie zeszłej dekady i od tego czasu publikuje regularnie. Jest autorką pięciu powieści: „Esesman i Żydówka”, ”Zaniemówienie”, „Ponieważ wróciłam”, „Warkoczyk”, „Ja matką? Ratunku!”. Justyna Wydra – od zawsze kocha się w słowach. Szczególnie tych pisanych, śpiewanych i wypowiadanych na kinowym ekranie. Pracuje z nimi jako copywriter i autorka artykułów dla prasy drukowanej oraz internetowej. Współtwórczyni Klubu Książki Kobiecej. Po godzinach czyta książki, prowadzi bloga, słucha muzyki i stara się nadrobić filmowe zaległości. Od momentu zdobycia wykształcenia fascynuje się owadami i jak nadarzy się okazja lubi je podglądać. Jej drugą wielka pasją jest motoryzacja – uwielbia piękne i szybkie samochody, a ostatnio jej serce bije szybciej również za sprawą motocykli.

Wieczorne spotkanie w ART CK okazało się być idealnym momentem nieco bliższego poznania autorki. Interesującą rozmowę z gościem – Justyną Wydrą w imieniu słuchaczy miał przyjemność poprowadzić Szymon Szwajger. Pani Justyna uchyliła przed uczestnikami rąbka tajemnicy o swoich życiowych losach, o swojej twórczości.

Jej debiutancka powieść pt. „Esesman i Żydówka”, która została wydana w 2015 roku pomimo upływu lat nadal się doskonale sprzedaje, jest bestsellerem. Książka osadzona w czasach II wojny światowej, fabuła opowiada o niezwykłym uczuciu, które połączyło oficera SS i żydowską uciekinierkę z transportu do obozu zagłady. Esesman i Żydówka to narracja, która powstała z głębokiej osobistej potrzeby poradzenia sobie ze świadomością, że ludzie zdolni są wobec siebie do najgorszej przemocy. Opowieść o miłości Debory i Brunona to sposób na przywrócenie równowagi i wiary w człowieka.

Do dramatycznego okresu II wojny światowej pisarka powraca także w „Zaniemówienie”. Książka, która dla autorki jest bardzo ważna, bo jest prawdziwa. Gdyż inspirację dla niektórych postaci i wątków stanowiła historia ciotecznej babki autorki, która poślubiwszy pilota Luftwaffe, opuściła Śląsk na zawsze, oraz fragmenty losów innych autentycznych postaci. Justyna Wydra koncentruje się na niezwykle trudnej i tragicznej historii rodzinnego regionu, bowiem to właśnie zagmatwane losy Ślązaków świetnie ilustrują absurd i bezwzględność wojny, są także, co oczywiste, najbliższe samej autorce.

Wydarzenie autorskie uprzyjemniła zdolna Dominika Dyrbuś ze Studia Piosenki i Musicalu przy Centrum Kultury w Knurowie. Młoda artystka zaśpiewała m.in. utwór „ Taki kraj”.

Na końcu można było liczyć od autorki Justyny Wydry autograf. Kameralne spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach programu Dotacyjnego „ Symbole Narodowe RP”.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko