InformacjeKnurówKultura i rozrywka

Knurów: Spotkanie autorskie – Alek Rogoziński w ART CK

Wszyscy, którzy chcą trzymać rękę na pulsie współczesnej literatury polskiej, muszą z uwagą śledzić nowości wydawnicze.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom czytelników Centrum Kultury zaprosiło w dniu 13 października 2023 roku Alka Rogozińskiego. Inicjatorką tego szczególnego wydarzenia była Paulina Żyrkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Knurowie. Celem projektu pani Pauliny jest promowanie czytelnictwa wśród młodzieży i młodych dorosłych.

Spotkania autorskie z Alek Rogoziński ( właś. Aleksander Rogoziński) zostało przygotowane w ART CK  Knurów ul. Witosa 6, o godz. 18:00.

Pan Alek zawitał do miasta gościnnie, aby przybliżyć i promować swoje publikacje. Pan Rogoziński z pochodzenia jest warszawiakiem. Z zawodu dziennikarz, z pasji pisarz powieści obyczajowych i kryminalnych okraszonych dużą dozą poczucia humoru.

Autor marzy o zwiedzeniu całego świata, a na stare lata zamieszkać na jednej z wysp Morza Śródziemnego. A tam już tylko pisać. Uwielbia również słuchać dobrej muzyki.

Pierwsze zawodowe kroki stawiał w stacjach radiowych, w tym w Rozgłośni Harcerskiej,  potem w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. Przez wiele lat pracował  jako dziennikarz w popularnym dwutygodniku plotkarskim „Party”.

Twórca powieści kryminalnych i obyczajowych. W swoich książkach morduje zawsze z przymrużeniem oka i uśmiechem na twarzy.

Zadebiutował w marcu 2015 roku komedią kryminalną „Ukochany z piekła rodem”, która zdobyła pierwsze miejsce na liście kryminalnych bestsellerów księgarni Empik.com. Jednak prawdziwą popularność przyniosła mu komedia sensacyjna „Jak Cię zabić, kochanie?”, nominowana przez portal Lubimy Czytać w 2016 roku w plebiscycie „Książka roku (kryminał, sensacja, thriller)”. Rok później podobną nominację zdobyła powieść „Do trzech razy śmierć”.

Trzy jego książki – „Lustereczko, powiedz przecie”, „Zbrodnia w wielkim mieście” i „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” – zdobyły pierwsze miejsce w plebiscycie internetowym „Zbrodnia z przymrużeniem oka”.

W 2019 roku jego powieść „Raz, dwa, trzy… giniesz ty!” doczekała się inscenizacji teatralnej.

Ponadto 1-szą pozycję na liście bestsellerów EMPIK.com. zdobył w 2022 roku w kategorii literatura obyczajowa dzięki powieści „Przeklęta szkatułka”.

W swoich najpopularniejszych powieściach autor daje się poznać jako kreatywny, pełen inwencji twórczej pisarz. Nie ma tutaj mowy o nudzie czy monotonii, wszystko trzyma nas w niepewności aż do ostatniej chwili.

Jest twórcą 30 książek między innymi: „Teściowe muszą zniknąć”; „Kto zabił Kopciuszka?”, „Dom tajemnic”, „Babka z zakalcem”, „Miłość Ci nic nie wybaczy”, „Do trzech razy śmierć”, „Miasteczko morderców”, „Śmierć w blasku fleszy”, , „Zemsta jest słodka” czy „Skradziony klejnot”.

Kolejna osoba, która się pojawia na spotkaniu to Paweł Płaczek – agent pisarza Alka.

Paweł Płaczek jest dziennikarzem, podróżnikiem i miłośnikiem gotowania, a także autorem książek „Warszawa da się zjeść”, „Domowa piekarnia” i „Menu kryzysowe” oraz cyklu książeczek kulinarnych „Kuchnia wyjątkowych smaków”, które rozeszły się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy.

Jest również od ośmiu lat autorem popularnego bloga kulinarnego takemycake.eu., gdzie umieszcza autorskie przepisy na różne dania.

Ma dwie pasje: gotowanie i podróże, które najchętniej łączy w jedną.

Wieczorne spotkanie w ART CK okazało się być idealnym momentem nieco bliższego poznania Alka Rogozińskiego. Pisarz uchylił przed uczestnikami rąbka tajemnicy o swoim życiu, o swojej twórczości. Jego wypowiedzi podczas zadawania pytań przez publikę, jak zawsze były okraszone humorem i dużą dawką cennych informacji. W ten sposób przykuł uwagę odbiorców, zyskał ich zainteresowanie, sympatię.

Na końcu można było nabyć książki i uzyskać specjalną dedykację od autora bestsellerów kryminalnych – Alka Rogozińskiego.

Kameralne spotkanie przebiegło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze.

Piątkowe wydarzenie to kolejna inicjatywa lokalna wyłoniona w projekcie Nowe otwarcie – Projekt DK+ . Dofinansowane ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury na realizację projektu Dom Kultury + Edycja 2023 – Inicjatywy Lokalne.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko